4.3 cu. ft. Ultra Large Capacity Front Load Washer with ColdWash™ Technology - WM3080CW











4.3 cu. ft. Ultra Large Capacity Front Load Washer with ColdWash™ Technology
Model: WM3080CW
Key Features
module_type
Full bleed background desktop
See how LG Washers were rated by Consumer Reports
FT32963696_alignment
module_type
Get it All Done In Less Time
Full bleed background mobile
FT32868815_alignment
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
module_type
M43
Full bleed background desktop
See how LG Washers were rated by Consumer Reports
FT32963696_alignment
align=image-top image-right&textColor=text-light&textWidth=text-standard
module_type
M02A
Get it All Done In Less Time
Full bleed background mobile
FT32868815_alignment
align=image-top image-left&textColor=text-dark&textWidth=text-standard
Parent Module
Full bleed background desktop
Full bleed background mobile
Parent Module
module_type
M03A
A Smarter Way to Wash
FT32719729_alignment
align=image-top image-right&textColor=text-dark&textWidth=text-standard
Full bleed background desktop
Full bleed background mobile
Parent Module
module_type
M03A
For Small Loads that Can’t Wait
FT32756250_alignment
align=image-top image-right&textColor=text-light&textWidth=text-standard
Full bleed background desktop
Full bleed background mobile
Parent Module
module_type
M02A
Easily Maintain & Keep Fresh
FT32719730_alignment
align=image-top image-left&textColor=text-light&textWidth=text-standard
Full bleed background desktop
Full bleed background mobile
Parent Module
module_type
M03A
Here to help
FT32728657_alignment
align=image-top image-right&textColor=text-dark&textWidth=text-standard
Full bleed background desktop
Full bleed background mobile
Parent Module
module_type
M01A
Warranty / Certifications
FT32738299_alignment
align=text-top&textColor=text-dark
Full bleed background desktop
Full bleed background mobile
Parent Module
module_type
M02A
FT32728624_alignment
align=image-top image-left&textColor=text-dark&textWidth=text-standard
Full bleed background desktop
Full bleed background mobile
Parent Module
module_type
M43
COMPLETE YOUR SYSTEM
Parent Module
See how LG Washers were rated by Consumer Reports
Get it All Done In Less Time
A Smarter Way to Wash
For Small Loads that Can’t Wait
Easily Maintain & Keep Fresh
Here to help
Warranty / Certifications
COMPLETE YOUR SYSTEM
4.3 cu. ft. Ultra Large Capacity
6Motion Technology
TubClean Cycle
SmartDiagnosis
Direct Drive Motor 10-Year Limited Warranty
LG SideKick Compatible
Specifications
Other
| Carton (WxHxD) | 29 1/2" x 43 5/16" x 31 5/16" |
WASH DETAILS
| No. of Wash/Rinse Temps | 5 |
| Wash/Rinse Temps | Hot, Warm, Semi-Warm, Cold, Tap Cold |
| No. of Spin Speeds | 5 |
| Spin Speeds | Extra High, High, Medium, Low, No Spin |
| Max RPM | 1300 |
| Water Levels | Load Sensing |
| No. of Soil Levels | 5 |
ENERGY
| CEE Tier | 2 |
| ENERGY STAR® Qualified | Yes |
| IMEF | 2.92 |
| IWF | 3.2 |
| ENERGY STAR® Most Efficient 2018 | Yes |
OPTIONS/ACCESSORIES
| Pedestal | WDP4W |
| Pedestal (WxHxD) | 27 x 14 1/8 x 30 3/4 (50 9/16 D with door open) |
| Stacking Kit | KSTK1 |
| LG Sidekick™ Pedestal Washer | WD100CW |
| LG Sidekick™ Pedestal Washer (WxHxD) | 27 x 14 1/8 x 30 3/4 (50 9/16 D with door open) |
WASH OPTIONS
| No. of Options | 9 - Water Plus, Fresh Care, Prewash, Delay Wash, Extra Rinse, ColdWash™, Child Lock, Add Garments, Rinse+Spin |
CONVENIENCE FEATURES
| 4 Tray Dispenser | Prewash, Main Wash (with liquid detergent cup), Bleach, Fabric Softener |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Child Lock | Yes |
| TrueBalance™ Anti-Vibration System | Yes |
| Auto Suds Removal | Yes |
| Leveling Legs | 4 Adjustable Legs |
| LoadSense | Yes |
| LoDecibel™ Quiet Operation | Yes |
| Easy Loading TilTub™ | Yes |
LIMITED WARRANTY
| Drum | Limited Lifetime |
| Direct Drive Motor | 10 Years |
| Parts and Labor | 1 Year |
POWER SOURCE
| Ratings | UL Listed |
| Electrical Requirements | 120V, 10 Amps |
| Type | Electric |
WASH PROGRAMS
| No. of Programs | 9 - Normal, Perm. Press, Heavy Duty, Delicates, Towels, Speed Wash, Bulky/Large, Tub Clean, Downloaded |
APPEARANCE
| Dial-A-Cycle™ | Yes |
| Hard Buttons | Yes |
SUMMARY
| Design Style | Front Loader |
| Capacity (cu.ft.) | 4.3 cu. ft. |
| Color | White (W) |
| SmartThinQ® | Yes |
MATERIALS AND FINISHES
| NeveRust™ Stainless Steel Drum | Yes |
| Cabinet | PCM |
| Control Panel | Plastic |
| Top Plate | Painted |
| Door / Rim | Glass/White |
| Door Cover | Clear Round Cover |
| All Available Colors | White (W) |
SMARTTHINQ® TECHNOLOGY
| NFC Tag On Technology | Yes |
| Energy Monitoring | Yes |
| Laundry Starts | Yes |
| SmartDiagnosis™ (v3.0) | Yes |
MOTOR
| Axis | Horizontal |
| Motor Type | Inverter Direct Drive Motor |
UPC CODES
| UPC | 048231025256 |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 39 in. |
| Length | 30.5 in. |
| Weight | 169.2 lbs. |
| Depth with Door Open | (52" D with door open) |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 44 in. |
| Shipping Length | 35.5 in. |
| Shipping Weight | 209.2 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 209.2 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.59 ft³ |
| Dimensional Weight | 231.05 lbs. |
| Total of Cubes | 18.59 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 231.05 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy LG Appliances in Georgia.










