$36.59
Was$66.99Save $30.40 (45%)
PureAdvantage™ Water and Ice Refrigerator PWF-1™ Filter - EPPWFU01
$36.59
Was$66.99Save $30.40 (45%)
Key Features
Refreshing, Great Tasting Water up to 6 Months
Clean Life-Giving Water Everyday
A Better World with Every Drop
Protecting Purity
Easy Installation
Water Quality Association Certified
NSF 42, 53 & 401 Certified
Drink safely
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Refreshing, Great Tasting Water up to 6 Months
Replace your water filter every 6 months or 200 gallons, whichever comes first.
Clean Life-Giving Water Everyday
Refreshing, great tasting water for everyday hydration held to the highest certification standards to reduce contaminants
A Better World with Every Drop
Committed to sustainability efforts, reducing plastic from bottled water and partnered for better manufacturing processes.
Protecting Purity
Electrolux genuine filters protect you and your family. Counterfeits and knockoffs put refrigerators and health at risk.
Easy Installation
Always review your Use & Care Manual before installation, to install slide new filter into housing and push until it locks into place.
Water Quality Association Certified
Electrolux Genuine Filters are certified by the Water Quality Association to WQA/ASPE/ANSI S 803 for sustainability.
NSF 42, 53 & 401 Certified
Tested and certified by IAPMO R&T against NSF/ANSI Standards 42, 53 and 401 in PureAdvantage™ PWF-1™.
Drink safely
Reduces up to 99% of contaminants including Chlorine Taste & Odor , Particulates Class I, Cysts, Lead, Mercury, Pesticides*, Insecticides,* BPA, Asbestos, Pharmaceuticals and more
Push to Lock & Release Easy Install
Always review your Use & Care Manual before installation, to install slide new filter into housing and push until it locks into place.
Specifications
Use and Care
| Care Instructions | Installation and Care Instructions NOTICE: Review Electrolux Refrigerator Use and Care Manual before installation and use of system. See fits models listing on Electrolux website. 1. Pus |
Product Details
| productLine | Water Filters |
| size | None |
| factory | Sourced |
| color | White |
| ANSI Certified | Yes |
| Retail Packaging Height | 9 1/2" |
| Retail Packaging Width | 2 3/10" |
| Retail Packaging Depth | 2 3/10" |
| Volume | 0.35 Cu. Ft. |
| Country of Origin | Singapore |
| Filter Type | Water Filter |
| Flow Rate | 0.65 gpm |
| Genuine Replacement Part | Yes |
| Installation Action | Push to lock |
| Item Package Quantity | 1 |
| Maximum Operating Temperature | 100 F |
| Minimum Operating Temperature | 33 F |
| Minimum Working Pressure | 30 psi |
| Maximum Working Pressure | 100 psi |
| Product Weight | 0.6 lbs |
| Rated Capacity | 125 Gallons |
| Recommended Change Frequency | 3 - 6 Months |
| Care Instructions | Installation and Care Instructions NOTICE: Review Electrolux Refrigerator Use and Care Manual before installation and use of system. See fits models listing on Electrolux website. 1. Push to |
| Dishwasher Safe | No |
| Care Instructions | Installation and Care Instructions NOTICE: Review Electrolux Refrigerator Use and Care Manual before installation and use of system. See fits models listing on Electrolux website. 1. Push to |
| Line of Business | Consumables & Accessories |
| Product Type | Refrigeration Filter |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | 0.6 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | - |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 40.6 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 40.6 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Electrolux Appliances in Georgia.













