$2,425.00
Was$2,699.00Save $274.00 (10%)
30 cu. ft. Mega Capacity 4-Door French Door Refrigerator with Four Types of Ice in Stainless Steel - RF31CG7400SRAA
30 cu. ft. Mega Capacity 4-Door French Door Refrigerator with Four Types of Ice in Stainless Steel
Model: RF31CG7400SRAA














30 cu. ft. Mega Capacity 4-Door French Door Refrigerator with Four Types of Ice in Stainless Steel
Model: RF31CG7400SRAA
$2,425.00
Was$2,699.00Save $274.00 (10%)
Current Rebates
Key Features
30 cu. ft. Mega Capacity
Four Types of Ice
Wi-Fi Connectivity
10-Year Compressor Warranty
Slide-In Shelf
SmartThings
Mega Capacity Refrigerator
More ice choices
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
30 cu. ft. Mega Capacity
Four Types of Ice
Wi-Fi Connectivity
10-Year Compressor Warranty
Slide-In Shelf
SmartThings
Mega Capacity Refrigerator
Store more groceries with more room to stay organized. 30 cu. ft. Mega Capacity Refrigerator gives you more space with easy access to everything you need.
More ice choices
Enjoy your favorite beverage with up to Four Types of Ice. Use the external dispenser for curved or crushed ice, and enjoy Two additional ice makers in the freezer producing cubed ice and Samsung’s Ice bites™ to help chill your drink faster.
Modern design
A refrigerator that blends beautifully into the kitchen.
Measure for a perfect fit
4-Door French Door Refrigerators have unique height and depth dimensions. Measure your installation clearances and view specifications to ensure it will fit your space.
Full Depth
Our full depth refrigerators extend out a few more inches than our counter depth models, but they provide more space for groceries and leftovers.
Digital Inverter Compressor with 10-year warranty
10-year warranty on the compressor.
Specifications
Key Features
| BESPOKE | Yes |
| Mega Capacity | Yes |
| Space Max Technology™ | Yes |
| Metal Cooling | Yes |
| Ice Maker | Yes |
| Ice Max | Yes |
| Dual Ice Maker | Yes |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| ADA Compliant | Yes |
| All-Around Cooling | Yes |
| ENERGY STAR® Certified | Yes |
| Four Types of Ice | Yes |
Standard Features
| Additional Filtered Ice Maker In the Freezer | Yes |
| High-Efficiency LED Lighting | Yes |
| Cooling System | Yes |
| Shelves | Yes |
| Gallon Bins | Yes |
| CoolTight Door | Yes |
| Handles | Yes |
| Water Filter | Yes |
| Refrigerant | R600a |
| Slide-n-Go Shelves | Yes |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Modern Look Design | Yes |
| Tempered Glass Spill Proof Shelves | Yes |
| Flat Doors w/ Smooth Finish | Yes |
| AI Home | Yes |
Refrigerator Design
| Color | Stainless Steel |
| Number of Doors | 4 |
Refrigerator Features
| Gallon Bins | 1 |
| Gallon Door Bins | 1 |
| Total Bins | 7 |
| Drawers | 2 |
| Shelves | Yes |
| Slide-In Shelf | Yes |
| Spill proof shelves | Yes |
| Water and Ice Dispenser | Yes |
| Automatic Ice Maker | Yes |
Freezer Features
| Total Ice Storage | 13 |
| Total Ice Capacity | 12.5 |
| Built-In Automatic Icemaker | Yes |
| Water and Ice Dispenser | Yes |
| Cubed and Crushed Ice | Yes |
| Icemaker | Yes |
| Interior Light | Yes |
| Shelves | Yes |
| Bins | Yes |
| Door Bins | 1 |
Family Hub Features
| Connectivity | WiFi |
Power
| Volt/Amps | 115 V / 3.5 A |
Capacity
| Total Capacity (cu. ft.) | 29.8 cu. ft. |
| Refrigerator Capacity (cu. ft.) | 21.3 cu. ft. |
| Freezer Capacity (cu. ft.) | 8.5 cu. ft. |
| Ice making capacity | 12.5 |
Awards and Certificates
| ENERGY STAR® Awards | 1 year parts / labor Five (5) years Parts and Labor on sealed Refrigeration system only* Ten (10) years Part and Five (5) years Labor on Digital Inverter Compressor (*Compressor, evaporator, |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 70 in. |
| Length | 36.25 in. |
| Weight | - |
| Shipping Weight (lbs.) | 334 lbs |
| Shipping Weight | 334 lbs |
| Product Dimensions with hinge | RS23CB7600QL, RS28CB760012, RS28A500ASR, RS28CB7600QL |
| Product Dimensions without Hinges or Handles | 35 3/4"(W) x 68 7/8" (H) x 34 5/8" (D) |
| Product Dimensions without Door without Handles | 35 3/4" (W) x 70" (H) x 29 4/8" (D) |
| Shipping Dimensions | 37 5/7" (W) x 75 2/5" (H) x 36" (D) |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 37.71 in. |
| Shipping Height | 75.4 in. |
| Shipping Length | 36 in. |
| Shipping Weight | 334 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 334 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 52.5 ft³ |
| Dimensional Weight | 652.63 lbs. |
| Total of Cubes | 52.5 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 652.63 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Samsung Appliances in Georgia.










