24.7 Cu. Ft. French-Door Refrigerator - XNE25JSKSS
24.7 Cu. Ft. French-Door Refrigerator
Model: XNE25JSKSS


24.7 Cu. Ft. French-Door Refrigerator
Model: XNE25JSKSS
Key Features
33" width
Internal water dispenser uses MWF or XWF replacement filter
LED lighting
Factory-installed icemaker
Two humidity-controlled drawers and full-width adjustable-temperature drawer
Turbo Cool setting
Door alarm
Upfront temperature controls with actual temperature display
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
33" width
A compact design fits in smaller spaces, yet still offers the large storage capacity of a French-door refrigerator
Internal water dispenser uses MWF or XWF replacement filter
Delivers filtered water with one touch
LED lighting
Find exactly what youāve been looking for under crisp, clear lighting
Factory-installed icemaker
Refrigerator comes ready to automatically create ice
Two humidity-controlled drawers and full-width adjustable-temperature drawer
Create the right environment for keeping fruits and vegetables fresh, while easily storing wider items like a party platter or a sheet cake
Turbo Cool setting
Drops interior temperature to maintain freshness after frequent openings
Door alarm
Enjoy peace of mind knowing the refrigerator door is never left open
Upfront temperature controls with actual temperature display
Easy-to-reach controls display accurate temperatures
Certifications
California AB-100 Compliant
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 37.5 in |
| Overall Width | 32.75 in |
| Overall Height | 69.875 in |
| Net Weight | 253 lb |
| Case Depth Without Door | 30.625 in |
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Depth Without Handle | 35 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Back Air Clearances | 2 in |
| Height to Top of Hinge | 69.875 in |
| Height to Top of Case | 68.625 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 40.875 in |
| Approximate Shipping Weight | 275 lb |
| Depth with Door Open 90° | 47.75 in |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Back Air Clearances | 2 in |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | 253 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 37.75 in. |
| Shipping Height | 74.88 in. |
| Shipping Length | 42.5 in. |
| Shipping Weight | 275 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 275 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 24.7 cu ft |
| Fresh Food Capacity | 17.43 cu ft |
| Freezer Capacity | 7.26 cu ft |
FEATURES
| Freezer Cabinet Drawer Features | Freezer Drawer |
| Filter Location | Upper right corner |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Door Liner | HIPS |
| Fresh Food Features | Interior Lighting - Dual Level LED |
| Sabbath Mode | Optional |
| Door Alarm | Yes |
| Freezer Features | Interior Lighting - LED |
| Configuration | French Door |
| Leveling System | 2 Point Front Adjustable |
| Temperature Management Features | Turbo Cool setting |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Control Type | Upfront Electronic Temperature Controls |
| Exterior Style | Standard Depth |
| Water Filtration | Water Filter Indicator Light |
| OU Certified | OU/CRC Enhanced Shabbos Mode, when used with Shabbos Keeper, sold separately |
| Freezer Storage Baskets | 2 Total |
| Product Type | French-Door Refrigerator |
| Dispenser | Internal Water |
| Performance Features | Easily Removable Door Gaskets |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2 Humidity Controlled Drawers |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Split Adjustable |
| Fresh Food Door Bins | 6 Adjustable with Gallon Storage |
APPEARANCE
| Handle Color | Stainless Steel |
| Exterior Design | Hidden Door Hinges |
| Handle Design | Designer Style |
| Textured Steel Case | Case Only- Color Matched |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Door Stops | Yes |
| Door Swing | Hinges on Left & Right |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
FILTER
| App Filter - Capacity | Refer Extra Large (25 cu. ft. and above) |
| App Filter - Autofill | No |
| App Filter - Hot Water | No |
| App Filter - Product Type | Refer French Door |
| App Filter - Dispenser | Yes |
| App Filter - Icemaker | Yes |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet Liner | ABS |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Crosley Appliances in Georgia.











