RCA 25.2 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator with Dispenser - MSX25GRBAA
Key Features
25.2 cu. ft. capacity (Fresh Food 15.92 cu. ft. / Freezer 9.32 cu. ft.)
OneTouch! dispenser delivers chilled water, cubes and crushed ice
Adjustable humidity vegetable / fruit crispers
Adjustable temperature meat pan
3 adjustable glass fresh food cabinet shelves
Gallon door bins
Color-matched door handles
5 freezer door shelves
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
25.2 cu. ft. capacity (Fresh Food 15.92 cu. ft. / Freezer 9.32 cu. ft.)
OneTouch! dispenser delivers chilled water, cubes and crushed ice
Adjustable humidity vegetable / fruit crispers
Adjustable temperature meat pan
3 adjustable glass fresh food cabinet shelves
Gallon door bins
Color-matched door handles
5 freezer door shelves
Sliding freezer storage bin
3 adjustable wire everwhite freezer shelves
Utility bin
Dairy compartment
Certifications
California Prop 65
Specifications
FILTER
| App Filter-Multi Brand | Adj. Humidity; Clear |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 25.2 cu ft |
| Fresh Food Capacity | 15.92 cu ft |
| Freezer Capacity | 9.32 cu ft |
| Shelf Area | 24.2 sq ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 0 lb |
| Case Depth Without Door | 28 in |
| Overall Depth with Handle | 0 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 36.25 in |
| Depth Without Handle | 30.5 in |
| Height to Top of Case | 68.75 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Approximate Shipping Weight | 345 lb |
| Depth with Door Open 90° | 50.3125 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Cabinet Depth | 36 1/4 in |
| Height w/ Legs Retracted - Minimum Height | 0 in |
| Side Air Clearances | 0.75 in |
FEATURES
| Door Liner | ABS |
| Heater Watts | 0 W |
| Dishwasher Control Features | Yes |
| Drive System | 25.20 cu ft |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | 3 Adj. |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | Adj. Humidity; Clear |
| Wash System | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Racking System | 68 3/4 in |
| Connected Capabilities | 1 in |
| Dishwasher Drying Features | Almond on Almond |
| Tub and Door Liner | 345.00 lb |
| Fresh Food Door Shelves | 4 (2 Adj. w/Gal. Storage) |
| Latch | 30 1/2 in |
| Product Type | 4 (2 Adj. w/Gal. Storage) |
| Rack Color | 69 3/4 in |
| Defrost Type | Frost Free |
| Lower Rack | Foam |
| Meat Pan | Adjustable Temperature |
| Freezer Storage Bin | 1 Clear Sliding |
| Dispenser Features | Dispenser Light |
| Dispenser | OneTouch! Cubes; Crushed Ice & Chilled Water |
| Construction | Factory-Installed |
| Utility Bin | Yes |
| Cycle Time | 120v; 60Hz; 15A |
| Freezer Door Shelves | 5 Total |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment with Door |
| Sabbath Mode | Yes |
| OU Certified | No |
| Water Filtration System | QuietSound Noise Reduction System |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
APPEARANCE
| Handle | Color-Matched |
| Door Appearance | 1 in |
| Door Stops | Yes |
| Side Color | Limited 5-year sealed refrigerating system • Limited 1-year entire appliance |
| Adjustable Rollers | Yes |
| Textured Steel Case | Yes |
| Handle Color | 50 5/16 in |
| Coil-Free Back | Yes |
| Color Appearance | Almond on almond |
| Side Color | Limited 5-year sealed refrigerating system¶Limited 1-year entire appliance |
ACCESSORIES
| Optional Heavy Door Spring Kit | 9.32 cu ft |
| Replacement Door Panel Kit | 24.20 sq ft |
| Optional Accessories - Compactor Bags | Yes |
| Optional Door and Access Panels | 3 Adj. |
| Requires Kit for 3/4" Panel Capability (Trimless) | 3/4 in |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | QuietSound Noise Reduction System |
| Motor Type | Frost Free |
| Cabinet & Door Insulation | Foam |
| Quiet Features | Color-Matched |
| Outer Wrap | 5 Total |
| Cabinet Liner | Baked Enamel-on-Steel |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
POWER / RATINGS
| Power Connection | 3 |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Top Air Clearances | 1 in |
| Side Air Clearances | 0.75 in |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 69.75 in. |
| Length | 32.5 in. |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 in. |
| Shipping Height | 74.75 in. |
| Shipping Length | 37.5 in. |
| Shipping Weight | 40 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 40 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 46.9 ft³ |
| Dimensional Weight | 583.03 lbs. |
| Total of Cubes | 46.9 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 583.03 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










