23.2 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator - XSS23GSKSS
23.2 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator
Model: XSS23GSKSS

23.2 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator
Model: XSS23GSKSS
Key Features
LED lighting
Integrated shelf support system
Adjustable slide-out, spillproof glass shelves
Fresh food multi-level drawers
Adjustable door bins
Arctica icemaker
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
LED lighting
Find all your favorite foods under natural-looking light
Integrated shelf support system
Provides strong, flexible support
Adjustable slide-out, spillproof glass shelves
Raised edges help contain spills and make clean up quick and easy
Fresh food multi-level drawers
Provide the ideal environment for storing your fruits and vegetables
Adjustable door bins
Creates additional storage space for milk and other gallon-size containers
Arctica icemaker
A special access door puts ice within reach
Certifications
California AB-100 Compliant
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 35.25 in |
| Overall Width | 32.75 in |
| Overall Height | 69.5 in |
| Net Weight | 314 lb |
| Case Depth Without Door | 28.5 in |
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 33.25 in |
| Depth Without Handle | 32.75 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Back Air Clearances | 2 in |
| Height to Top of Case | 69 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 38.25 in |
| Approximate Shipping Weight | 344 lb |
| Depth with Door Open 90° | 50.5 in |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Back Air Clearances | 2 in |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | 314 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 37.75 in. |
| Shipping Height | 74.5 in. |
| Shipping Length | 40.25 in. |
| Shipping Weight | 344 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 344 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 23.2 cu ft |
| Fresh Food Capacity | 16.23 cu ft |
| Freezer Capacity | 6.94 cu ft |
FEATURES
| Filter Location | Upper right corner |
| Freezer Cabinet Shelf Features | Sweet Spot Shelf - 1/2 Fixed |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Door Liner | ABS |
| Fresh Food Features | Interior Lighting - LED |
| Freezer Features | Interior Lighting - LED |
| Middle Drawer | Adjustable Humidity |
| Leveling System | 2 Point |
| Fresh Food Door Features | Dairy Compartment |
| Temperature Management Features | 4 Electronic Sensors |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Top Drawer | Snack Drawer |
| Control Type | Upfront Electronic Touch Temperature Controls |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Water Filtration | GE Water Filtration (XWFE Filter) |
| Freezer Storage Baskets | 1 Total |
| Product Type | Side-by-Side Refrigerator |
| Freezer Door Bins | 4 Total |
| Fresh Food Cabinet Drawers | Multi-Level Drawers |
| Dispenser | Cubes, Crushed Ice and Chilled Water |
| Freezer Cabinet Shelves | 3 Total |
| Dispenser Features | Door Alarm |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Adjustable |
| Fresh Food Door Bins | 2 Fixed |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
APPEARANCE
| Dispenser Color | Medium Warm Gray |
| Handle | Stainless Steel |
| Exterior Design | Contoured Doors |
| Textured Steel Case | Case Only - Dark Gray |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Door Stops | Yes |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
FILTER
| App Filter - Capacity | Refer Large (20-24 cu. ft.) |
| App Filter - Product Type | Refer Side-by-Side |
| App Filter - Dispenser | Yes |
| App Filter - Icemaker | Yes |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet Liner | ABS |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Crosley Appliances in Georgia.










