Gas Range Center Cast Iron Grate - WB31X27150
Gas Range Center Cast Iron Grate
Model: WB31X27150


Gas Range Center Cast Iron Grate
Model: WB31X27150
Key Features
Middle grate for use on select GE Series and GE Profile Series gas ranges
Ideal for cooking with odd-sized cookware
Middle grate for use on select GE® Series and GE Profile™ Series gas ranges
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Middle grate for use on select GE Series and GE Profile Series gas ranges
Ideal for cooking with odd-sized cookware
Middle grate for use on select GE® Series and GE Profile™ Series gas ranges
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 19.5 in |
| Overall Width | 9.5 in |
| Overall Height | 1.5 in |
| Approximate Shipping Weight | 5.3 lb |
Dimensions & Weight
| Width | 9.5 in. |
| Height | 1.5 in. |
| Length | 19.5 in. |
| Weight | 5.2 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 14.5 in. |
| Shipping Height | 6.5 in. |
| Shipping Length | 24.5 in. |
| Shipping Weight | 45.2 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 45.2 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.16 ft³ |
| Dimensional Weight | 1.67 lbs. |
| Total of Cubes | 0.16 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 1.67 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










