70 CFM, Heater/Fan Combo, 4.0 Sones - 658
Key Features
70 CFM, Sufficient ventilation to remove odors and pollutants from your smaller powder room or bathroom
4.0 audible sones for privacy while using your bathroom.
Includes one 1,300-watt heater
Fits in 2 in. x 6 in. ceiling construction
UL listed for use in insulated ceilings (type I.C.) for your convenience
Vents moisture in bathrooms up to 65 sq. ft.
Brighter White grille matches most common ceiling paint colors
Steel housing provides durability
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
70 CFM, Sufficient ventilation to remove odors and pollutants from your smaller powder room or bathroom
4.0 audible sones for privacy while using your bathroom.
Includes one 1,300-watt heater
Fits in 2 in. x 6 in. ceiling construction
UL listed for use in insulated ceilings (type I.C.) for your convenience
Vents moisture in bathrooms up to 65 sq. ft.
Brighter White grille matches most common ceiling paint colors
Steel housing provides durability
Specifications
Product Details
| CFM | 70 |
| Duct Size | 4 |
| ENERGY STAR® certified | No |
| Grille Length | 16.75 |
| Grille Width | 10.625 |
| Housing Dimensions | 14-1/4" x 8-1/4" x 5-3/4" |
| Sound Level (Sones) | 4 |
| UL Listed | Yes |
| Grille Finish | White |
| Humidity Sensing | No |
| Motion Sensing | No |
| Motor Engineered For Continuous Operation | Yes |
| Night Light | No |
| Radiation Damper Available | No |
| Room Side Installation | No |
| UL Listed for use over bathtubs or showers when connected to a GFCI circuit | No |
| Heater Wattage | 1300 |
| Recommended Room Size (Sq Ft) | 65 |
| Rated Amps | 11.9 |
| Voltage | 120 |
| Can Be Used To Comply With Title 24 | No |
| Minimum Construction Space Required | 2" x 6" |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| High Efficiency Luminaire | No |
Dimensions & Weight
| Width | 10.63 in. |
| Height | 14.25 in. |
| Length | 5.75 in. |
| Weight | - |
| Housing Dimensions | 14-1/4" x 8-1/4" x 5-3/4" |
| Housing Dimensions | 14-1/4" x 8-1/4" x 5-3/4" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 15.63 in. |
| Shipping Height | 19.25 in. |
| Shipping Length | 10.75 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.5 ft³ |
| Dimensional Weight | 5.24 lbs. |
| Total of Cubes | 0.5 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 5.24 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Broan Appliances in Georgia.














