Gas Range & Dryer Installation Kit - PM15X103
Key Features
Safely and easily install any gas range with a comprehensive kit designed for all makes and models
Includes 48" stainless steel gas connector, 3 fittings, pipe thread sealant and leak test solution
Detailed installation guide helps make installation safe, easy and efficient
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Safely and easily install any gas range with a comprehensive kit designed for all makes and models
Includes 48" stainless steel gas connector, 3 fittings, pipe thread sealant and leak test solution
Detailed installation guide helps make installation safe, easy and efficient
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 49 in |
| Overall Width | 1 in |
| Overall Height | 1 in |
| Approximate Shipping Weight | 975 lb |
Dimensions & Weight
| Width | 1 in. |
| Height | 1 in. |
| Length | 49 in. |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 6 in. |
| Shipping Height | 6 in. |
| Shipping Length | 54 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.03 ft³ |
| Dimensional Weight | 0.3 lbs. |
| Total of Cubes | 0.03 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 0.3 lbs. |
APPEARANCE
| Color Appearance | Bisque |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.













