4' 40amp 3 Wire Range Cord - WX09X10006
Key Features
Ring terminals for easy hookup and cord clamp to relieve strain.
Molded-on right-angle plug keeps the cord close to the wall.
UL-listed for safe use.
Genuine GE Appliance Part.
*Please search by your appliance model number to ensure this part will fit your appliance
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Ring terminals for easy hookup and cord clamp to relieve strain.
Molded-on right-angle plug keeps the cord close to the wall.
UL-listed for safe use.
Genuine GE Appliance Part.
*Please search by your appliance model number to ensure this part will fit your appliance
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 49 in |
| Overall Width | 2.25 in |
| Overall Height | 1.75 in |
| Approximate Shipping Weight | 1080 lb |
Dimensions & Weight
| Width | 2.25 in. |
| Height | 1.75 in. |
| Length | 49 in. |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 7.25 in. |
| Shipping Height | 6.75 in. |
| Shipping Length | 54 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.11 ft³ |
| Dimensional Weight | 1.16 lbs. |
| Total of Cubes | 0.11 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 1.16 lbs. |
APPEARANCE
| Color Appearance | Black |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.















