4' 40amp 4 Wire Range Cord - WX09X10035
Key Features
*Please search by your appliance model number to ensure this part will fit your appliance
Simplify installation of your electric range with cording that meets the precise length and wire gauge requirements
4-wire, 4-ft., 40-Amp cord
10 gauge wire
Works with most electric ranges with a 4-prong outlet box
Molded-on, right angle plug keeps cord close to wall
Ring terminals allow for easy hook-up
Includes cord clamp to relieve strain on terminals
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
*Please search by your appliance model number to ensure this part will fit your appliance
Simplify installation of your electric range with cording that meets the precise length and wire gauge requirements
4-wire, 4-ft., 40-Amp cord
10 gauge wire
Works with most electric ranges with a 4-prong outlet box
Molded-on, right angle plug keeps cord close to wall
Ring terminals allow for easy hook-up
Includes cord clamp to relieve strain on terminals
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 50 in |
| Overall Width | 2.5 in |
| Overall Height | 2 in |
| Approximate Shipping Weight | 864 lb |
Dimensions & Weight
| Width | 2.5 in. |
| Height | 2 in. |
| Length | 50 in. |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 7.5 in. |
| Shipping Height | 7 in. |
| Shipping Length | 55 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.14 ft³ |
| Dimensional Weight | 1.51 lbs. |
| Total of Cubes | 0.14 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 1.51 lbs. |
APPEARANCE
| Color Appearance | Black |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.
















