30" Built-In CleanDesign Electric Cooktop - JP346SMSS
30" Built-In CleanDesign Electric Cooktop
Model: JP346SMSS






30" Built-In CleanDesign Electric Cooktop
Model: JP346SMSS
Key Features
Frameless ceramic glass cooktop
Ribbon heating elements
Power Boil element
Stainless steel frame
Hot surface indicator lights
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Frameless ceramic glass cooktop
Attractive cooktop is designed to contain spills and make cleaning quick and easy
Ribbon heating elements
Powerful heat beneath the smooth surface provides high-speed warm-up and even heating
Power Boil element
Accommodates various-size pots or pans and 3,000 watts of power speeds the boiling process
Stainless steel frame
Brings an added touch of style to any decor and perfectly complements all other stainless steel appliances in the kitchen
Hot surface indicator lights
Cooktop lights let you know when the surface is hot
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
Other
| Cooktop Size | 30 in |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 3.25 in. |
| Length | 21.5 in. |
| Weight | 33 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 8.25 in. |
| Shipping Length | 26.5 in. |
| Shipping Weight | 73 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 73 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.21 ft³ |
| Dimensional Weight | 15.02 lbs. |
| Total of Cubes | 1.21 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 15.02 lbs. |
FEATURES
| Dishwasher Safe Knobs | Yes |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| 8" Heating Element (s) | 1 Ribbon (Power Boil) |
| Indicator Lights | Surface Element "ON" |
| 12" Heating Element | 1 Ribbon (2,700W) |
| Control Location | Right Side |
| Cooktop Surface | Black Patterned Glass Ceramic with Stainless Steel Trim |
| 6" Heating Element(s) | 2 Ribbon (1,200W) |
| Control Type | Infinite Heat Rotary |
| Cooktop Burner Type | 4 Ribbon |
| Indicator Lights | 1 Hot Surface |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cooktop Size | 30 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 38 lb |
| Net Weight | 33 lb |
| Overall Depth | 21 1/2 in |
| Overall Height | 3 1/4 in |
| Overall Height at Conduit (rear) | 4 3/16 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
| Cutout Width (in) | 28.5 |
| Cutout Depth (in) | 19.625 |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
APPEARANCE
| Color Appearance | Stainless Steel |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 208V | 5.7 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
| KW Rating at 240V | 7.6 |
| Amp Rating at 208V | 30 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.











