Select-Top Modular Downdraft Cooktop - JP389BDBB
Select-Top Modular Downdraft Cooktop
Model: JP389BDBB


Select-Top Modular Downdraft Cooktop
Model: JP389BDBB
Key Features
Modular cooktop options
Downdraft exhaust
Three speed downdraft fan
Heating element "On" light
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Modular cooktop options
Allows the cooktop to be customized to suit individual cooking styles and tastes. Modules sold separately
Downdraft exhaust
Powerful exhaust system effectively pulls smoke and steam out of the kitchen
Three speed downdraft fan
Powerful three speed exhaust system effectively pulls smoke and vapors out of the kitchen
Heating element "On" light
Illuminates when the cooking surface is activated
Certifications
California Prop 65
ADA Compliant
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 19 in |
| Net Weight | 52 lb |
| Cooktop Size | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 74 lb |
| Cabinet Width | 30 in |
| Overall Depth | 21 9/16 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
| Cutout Width (in) | 28.875 |
| Cutout Depth (in) | 20.625 |
FEATURES
| Style | Downdraft |
| Cooktop Burner Type | Both Sides Accept Optional Cooking Modules |
| Calrod™ Module (One 8" & One 6" w/drip bowls) | JXDC43RBL (Optional Black Porcelain-Enameled) |
| Downdraft Vent Fan Speeds | 3 |
| Cooktop Surface | Black Porcelain-Enamel |
| Indicator Lights | Surface Element "ON" |
| Configuration | Dual Modular - Both sides accept optional modules |
| Control Type | Infinite Heat Rotary |
| Grill Cover | JXDM2 (Optional; Black on Black) |
| Grill Module | JXDL44N (Optional) |
| Control Location | Upfront |
| Downdraft Exhaust (CFM) | 400 |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 8.0 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
ACCESSORIES
| Griddle Accessory | JXDD44R (Use With Optional Grill Module) |
| Ribbon Element Module (One 8" & One 6") | JXDR50VB (Optional) |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
APPEARANCE
| Color Appearance | Black on Black |
Other
| Cooktop Size | 30 in |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 19 in. |
| Length | 21.56 in. |
| Weight | 52 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 24 in. |
| Shipping Length | 26.56 in. |
| Shipping Weight | 92 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 92 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 7.08 ft³ |
| Dimensional Weight | 88.05 lbs. |
| Total of Cubes | 7.08 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 88.05 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










