36" Built-In Electric Cooktop - JP626BKBB
36" Built-In Electric Cooktop
Model: JP626BKBB











36" Built-In Electric Cooktop
Model: JP626BKBB
Key Features
Coil heating elements
Removable drip bowls
Lift up cooktop with support rod
Upfront controls
Heating element "On" light
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Coil heating elements
Provide even heat and easy cleanup
Removable drip bowls
Removable for easy cleaning
Lift up cooktop with support rod
Access messes under the cooktop for easy cleanability
Upfront controls
Controls are within easy reach
Heating element "On" light
Know when an element is on
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 3 in |
| Overall Depth | 21 in |
| Cabinet Width | 36 in |
| Approximate Shipping Weight | 38 lb |
| Net Weight | 35 lb |
| Overall Width | 35 1/2 in |
Dimensions & Weight
| Width | 35.5 in. |
| Height | 3 in. |
| Length | 21 in. |
| Weight | 35 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.5 in. |
| Shipping Height | 8 in. |
| Shipping Length | 26 in. |
| Shipping Weight | 75 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 75 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.29 ft³ |
| Dimensional Weight | 16.09 lbs. |
| Total of Cubes | 1.29 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 16.09 lbs. |
FEATURES
| Cooktop Burner Type | Coil |
| Lift-Up Cooktop With Support Rods | Yes |
| Element - Left Front | 6" 1300W |
| Indicator Lights | Surface Element "ON" |
| Element - Right Front | 8" 2400W |
| Control Location | Front Center |
| Cooktop Type | Coil |
| Cooktop Surface | Black Porcelain-Enamel |
| Element - Left Rear | 8" 5-turn 2600W |
| Control Type | Infinite Heat Rotary |
| Element - Right Rear | 6" 1300W |
| Removable One-Piece Drip Bowls | Chrome with Removable Trim Rings |
| Cooktop Burner Type | 4 Plug-In Calrod™ |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
APPEARANCE
| Color Appearance | Black on Black |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 208V | 5.6 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
| KW Rating at 240V | 7.4 |
| Amp Rating at 208V | 30 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










