Built-In Gas Cooktop - JGP321EJWH
Built-In Gas Cooktop
Model: JGP321EJWH

Built-In Gas Cooktop
Model: JGP321EJWH
Key Features
Chrome drip bowls
Standard grates
Electronic pilotless ignition
Standard burners
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Chrome drip bowls
Spills are easily contained and quickly cleaned thanks to removable bowls
Standard grates
Quality grates keep pots and pans securely in place over the burners
Electronic pilotless ignition
Say farewell to the energy-wasting standing pilot! The electric pilotless ignition provides reliable operation
Standard burners
These medium-sized burners provide the reliable and consistent heat ideal for everyday cooking
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 3.5625 in |
| Overall Width | 30.25 in |
| Overall Depth | 21.25 in |
| Cutout Depth (in) | 19-5/8 |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 35 lb |
| Net Weight | 30 lb |
| Cutout Width (in) | 28-1/2 |
Dimensions & Weight
| Width | 30.25 in. |
| Height | 3.56 in. |
| Length | 21.25 in. |
| Weight | 30 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35.25 in. |
| Shipping Height | 8.56 in. |
| Shipping Length | 26.25 in. |
| Shipping Weight | 70 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 70 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.33 ft³ |
| Dimensional Weight | 16.47 lbs. |
| Total of Cubes | 1.33 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 16.47 lbs. |
FEATURES
| Cooktop Burner Type | 4 Standard |
| All-Purpose Burners | (4) 9,100/8,000 BTU |
| Valves (Degree of Turn) | 140 |
| Fuel Type | Natural Gas |
| One-Piece Drip Pans | Chrome |
| Control Location | Right Side |
| Ignition System | Electronic |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Space Required Below Cooktop | 0.4375 in |
| Cooktop Burner Grate Material | Standard Steel |
POWER / RATINGS
| Burner BTU Ratings (000's/BTU) - LP Gas | (4) 8.0 |
| Burner BTU Ratings (000's/BTU) - Natural Gas | (4) 9.1 |
| Volts/Hertz/Amps | 120V; 60Hz; 5A |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
APPEARANCE
| Color Appearance | White |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.











