30" Built-In Gas Cooktop - JGP3530DLWW
30" Built-In Gas Cooktop
Model: JGP3530DLWW






Product Video

30" Built-In Gas Cooktop
Model: JGP3530DLWW
Key Features
Fit Guarantee
Start Cooking Faster with Power Boil
Precise Simmer Burner
Spend Less Time Cleaning Up
Dishwasher-Safe Grates
Designed for Easy Cleaning
MAX Burner System
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Fit Guarantee
Replacing a similar cooktop from GE Appliances or another brand? GE cooktops are guaranteed for an exact fit or GE Appliances will pay up to $100 toward modifications. See offer criteria and details
Start Cooking Faster with Power Boil
18,000 BTU Power Boil burner delivers intense heat for faster boiling
Precise Simmer Burner
Protect delicate foods with low, even heating
Spend Less Time Cleaning Up
Sealed cooktop burners contain spills and make cleaning quick and easy
Dishwasher-Safe Grates
Heavy-duty grates are easy to clean in the dishwasher
Designed for Easy Cleaning
Recessed surface helps contain spills and make cleaning easy
MAX Burner System
Delivers the same maximum BTU power to propane and natural gas cooktops
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 30 in |
| Overall Depth | 21 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 44 lb |
| Net Weight | 38 lb |
| Overall Height | 4 3/4 in |
| Cutout Width (in) | 28.5 |
| Cutout Depth (in) | 19.625 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 4.75 in. |
| Length | 21 in. |
| Weight | 38 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 9.75 in. |
| Shipping Length | 26 in. |
| Shipping Weight | 78 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 78 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.73 ft³ |
| Dimensional Weight | 21.53 lbs. |
| Total of Cubes | 1.73 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 21.53 lbs. |
FEATURES
| Cooktop Burner Type | 4 Sealed |
| Valves (Degree of Turn) | 270 |
| Burner - Right Rear | 9,500 BTU |
| Burner - Right Front | 12,000 BTU |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Control Location | Right Side |
| Cooktop Type | Continuous Grates |
| Ignition System | Electronic |
| Cooktop Surface | White |
| Burner - Left Rear | 5,000 BTU |
| Control Type | Knob |
| Cooktop Burner Grate Material | Standard Cast |
| Cooktop Burner Grate Features | Dishwasher Safe |
| Burner - Left Front | 18,000 BTU Power Boil |
| Cooktop Burner Grate Features | Continuous Grates |
| Cooktop Surface | Deep Porcelain-Enamel |
POWER / RATINGS
| Burner BTU Ratings (000's/BTU) - LP Gas | (1) 18.0; (1) 12.0; (1) 9.5; (1) 5.0 |
| Burner BTU Ratings (000's/BTU) - Natural Gas | (1) 18.0; (1) 12.0; (1) 9.5; (1) 5.0 |
| Volts/Hertz/Amps | 120V; 60Hz; 5A |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
APPEARANCE
| Color Appearance | White |
| Cooktop Burner Grate Color | Matte Black |
| Control Knobs | Gloss White |
| Control Knobs | Dishwasher Safe |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










