30" Built-In Gas on Glass Cooktop with Dishwasher Safe Grates - JGP5530DLBB
30" Built-In Gas on Glass Cooktop with Dishwasher Safe Grates
Model: JGP5530DLBB

















Product Video

30" Built-In Gas on Glass Cooktop with Dishwasher Safe Grates
Model: JGP5530DLBB
Key Features
Gas on Glass Cooktop
Spend Less Time Cleaning Up
Maximize Your Cooking Space
Dishwasher-Safe Grates
Start Cooking Faster with Power Boil
Precise Simmer Burner
Fit Guarantee
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Gas on Glass Cooktop
Sleek and easy to clean cooking surface
Spend Less Time Cleaning Up
Sealed cooktop burners contain spills and make cleaning quick and easy
Maximize Your Cooking Space
Continuous cast iron grates provide more room for large cookware
Dishwasher-Safe Grates
Heavy-duty grates are easy to clean in the dishwasher
Start Cooking Faster with Power Boil
15,000 BTU Power Boil burner delivers intense heat for faster boiling
Precise Simmer Burner
Protect delicate foods with low, even heating
Fit Guarantee
Replacing a similar cooktop from GE Appliances or another brand? GE cooktops are guaranteed for an exact fit or GE Appliances will pay up to $100 toward modifications. See offer criteria and details
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 30 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 48 lb |
| Net Weight | 42 lb |
| Overall Depth | 21 1/4 in |
| Overall Height | 5 1/2 in |
| Cutout Width (in) | 28.5 |
| Cutout Depth (in) | 19.625 |
FEATURES
| Cooktop Burner Type | 4 Sealed |
| Valves (Degree of Turn) | 270 |
| Burner - Right Rear | 6,000 BTU |
| Burner - Right Front | 15,000 BTU Power Boil |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Control Location | Right Side |
| Cooktop Type | Continuous Grates |
| Ignition System | Electronic |
| Cooktop Surface | Gas-On-Glass Ceramic |
| Burner - Left Rear | 11,000 BTU |
| Control Type | Knob |
| Cooktop Burner Grate Material | Deluxe Cast |
| Cooktop Burner Grate Features | Matte Black |
| Burner - Left Front | 9,100 BTU |
| Cooktop Burner Grate Features | Continuous Grates |
| Cooktop Burner Grate Features | Dishwasher Safe |
| Cooktop Surface | Black |
POWER / RATINGS
| Burner BTU Ratings (000's/BTU) - LP Gas | (1) 13.0; (1) 9.1; (1) 8.1; (1) 6.0 |
| Burner BTU Ratings (000's/BTU) - Natural Gas | (1) 15.0; (1) 11.0; (1) 9.1; (1) 6.0 |
| Volts/Hertz/Amps | 120V; 60Hz; 5A |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
| Cooktop Cleaning | Cream (WB64X5027) |
APPEARANCE
| Color Appearance | Black |
| Cooktop Burner Grate Color | Matte Black |
| Control Knobs | Gloss Black |
| Control Knobs | Dishwasher Safe |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 5.5 in. |
| Length | 21.25 in. |
| Weight | 42 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 10.5 in. |
| Shipping Length | 26.25 in. |
| Shipping Weight | 82 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 82 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 2.03 ft³ |
| Dimensional Weight | 25.22 lbs. |
| Total of Cubes | 2.03 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 25.22 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.











