36" Built-In Gas Cooktop - JGP637BEJBB
36" Built-In Gas Cooktop
Model: JGP637BEJBB






36" Built-In Gas Cooktop
Model: JGP637BEJBB
Key Features
Tempered-glass cooktop
Sealed cooktop burners
High output burner
Precise Simmer burner
Dishwasher-safe grates
Dishwasher-safe knobs
Deluxe cast grates
Electronic pilotless ignition
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Tempered-glass cooktop
Sparkling black or white temperature-resistant glass that’s easy to clean
Sealed cooktop burners
Burner elements are sealed to the cooktop to keep foods and liquid contained on the cooktop, making cleaning painless
High output burner
This 12,000 (or 11,000) BTU burner element provides the high heat ideal for frying or sautéing and fast heat-up
Precise Simmer burner
Allows for low, even heat distribution that is ideal for delicate foods and sauces
Dishwasher-safe grates
Grates are safe for the dishwasher so cleaning is as easy as ever
Dishwasher-safe knobs
Just place the removable knobs in the dishwasher and you’re done
Deluxe cast grates
Premium cast iron grates deliver the highest level of cooktop performance
Electronic pilotless ignition
Say farewell to the energy-wasting standing pilot! The electric pilotless ignition provides reliable operation
Upfront controls (36" models only)
Control all the functions of your cooktop with prominent controls
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 36 in |
| Overall Depth | 21 in |
| Cabinet Width | 36 in |
| Approximate Shipping Weight | 38 lb |
| Net Weight | 33 lb |
| Overall Height | 3 1/16 in |
| Cutout Width (in) | 33.875 |
| Cutout Depth (in) | 19.125 |
FEATURES
| Cooktop Burner Type | 5 Sealed |
| All-Purpose Burners | (2) 9,500 BTU |
| Fuel Type | Natural Gas |
| One-Piece Drip Pans | Porcelain-Enameled |
| Control Location | Upfront |
| Ignition System | Electronic |
| Cooktop Surface | Tempered Glass |
| High Output Burner | 12,000 BTU |
| Cooktop Burner Grate Material | Deluxe Cast |
| Cooktop Burner Grate Features | Dishwasher Safe |
| Precise Simmer Burner | (2) 5,000 BTU/140F degree simmer |
| Space Required Below Cooktop | 7/16 in |
POWER / RATINGS
| Burner BTU Ratings (000's/BTU) - LP Gas | (1) 11.0; (2) 9.5; (2) 5.0 |
| Burner BTU Ratings (000's/BTU) - Natural Gas | (1) 12.0; (2) 9.5; (2) 5.0 |
| Volts/Hertz/Amps | 120V; 60Hz; 5A |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
APPEARANCE
| Color Appearance | Black on Black |
Dimensions & Weight
| Width | 36 in. |
| Height | 3.06 in. |
| Length | 21 in. |
| Weight | 33 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 41 in. |
| Shipping Height | 8.06 in. |
| Shipping Length | 26 in. |
| Shipping Weight | 73 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 73 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.34 ft³ |
| Dimensional Weight | 16.66 lbs. |
| Total of Cubes | 1.34 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 16.66 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










