$191.25
Was$220.00Save $28.75 (13%)
1.4 Cu. Ft. Countertop Microwave Oven - GCST14S1WWW
$191.25
Was$220.00Save $28.75 (13%)
Key Features
Weight and time defrost
Turntable
Instant On controls
Two-Step Child Lock
Control lockout
Timer on/off
Sensor cooking controls
Versatile capacity. Powerful results.
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Weight and time defrost
Simply enter the weight of the food, and the oven automatically sets the optimal defrosting time and power level or set your desired time for defrosting
Turntable
Rotates food for even cooking results throughout the cycle
Instant On controls
Start cooking instantly with one-touch convenience for quick, easy operation.
Two-Step Child Lock
This mandatory feature helps prevent unintended use by younger family members, with the option to deactivate it if not needed.
Control lockout
Locks the control panel to help prevent accidental use or activation
Timer on/off
Functions as a minute timer for added flexibility, even while the microwave is in use.
Sensor cooking controls
Monitors moisture as food cooks and automatically adjusts cooking time to deliver delicious results every time
Versatile capacity. Powerful results.
With a 1.4 cu. ft. capacity and 1,100 Watts of cooking power, this microwave delivers fast, even results for everyday favorites and family meals
Versatile microwave power levels for perfect cooking
Experience customized cooking with adjustable power levels, from quick high-heat for veggies and beverages to gentle low-heat for defrosting and delicate sauces
Express Cook Simplicity
Just press a number, 1-6, for equal minutes of cooking time. Enjoy the ease of efficient meal prep, perfect for family dinners or quick snacks
Add 30 Sec
Quickly start cooking or add extra time in 30-second increments, perfect for reheats and quick adjustments
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FEATURES
| Display Type | LED |
| Cooking System | Turntable |
| Interior Lighting | Incandescent |
| Power Cord Length | 36 inches |
| Electronic Digital Display with Clock | Yes |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Vegetable |
| Control Features | Weight & Time Defrost |
| Display Screen Size (Diagonal Length) | 2.01 |
| Product Type | Countertop Microwave |
| Control Type | LED |
| Power Levels | 10 |
| Turntable | Recessed |
| Instant On Controls | 1-6 Minutes |
| Cooking Technology | Microwave |
| Control Features | Add 30 Seconds (Instant-On) |
| Control Features | Cooking Complete Reminder |
| Control Features | Display On/Off |
| Control Features | Clock with AM/PM Pad |
| Control Features | Express Cook - Instant-On 1-6 Minutes |
| Control Features | Timer On/Off |
| Control Features | Time Cook I & II |
| Control Features | Start/Pause |
| Control Features | Clear/Off |
| Control Features | Control Lock |
| Control Features | Child Lock-Out |
| Control Type | Electronic Microwave Touch Controls |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Popcorn |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Beverage |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Potato |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Chicken |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Fish |
| Microwave Watts (IEC-705) | 1,100 W |
| Turntable Size | 12.625 |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 38 lb |
| Net Weight | 34 lb |
| Cavity (W x H x D) | 14-3/4 x 9-7/8 x 16-1/4 |
| Overall Width | 21.875 in |
| Overall Depth | 16.375 in |
| Overall Height | 12.5 in |
APPEARANCE
| Case Color | White |
| Handle | Push to Open |
| Installation | Countertop |
| Door Color | White |
| Color Appearance | White on White |
POWER / RATINGS
| Electrical Input - 120V Amperage | 13.5 |
| Volts/Hertz | 120V; 60Hz |
| Electrical Input - 120V Watts | 1600 |
| Watts | 1500 |
| Hertz | 60 |
| Electrical Requirements | 120V |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | No Warranty |
| Parts Warranty | No Warranty |
CAPACITY
| Unit Capacity | Mid-Size |
| Total Capacity (cubic feet) | 1.40 cu ft |
Other
| Cavity (W x H x D) | 14-3/4 x 9-7/8 x 16-1/4 |
Dimensions & Weight
| Width | 21.88 in. |
| Height | 12.5 in. |
| Length | 16.38 in. |
| Weight | 34 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 26.88 in. |
| Shipping Height | 17.5 in. |
| Shipping Length | 21.38 in. |
| Shipping Weight | 74 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 74 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 2.59 ft³ |
| Dimensional Weight | 32.21 lbs. |
| Total of Cubes | 2.59 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 32.21 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.



























