1.4 Cu. Ft. Capacity, 1150 Watt Countertop Microwave Oven - JE1440BF
1.4 Cu. Ft. Capacity, 1150 Watt Countertop Microwave Oven
Model: JE1440BF




1.4 Cu. Ft. Capacity, 1150 Watt Countertop Microwave Oven
Model: JE1440BF
Key Features
1.4 cu. ft. capacity
One-line scrolling display
Auto and time defrost
Turntable
Full one year product; limited ten year magnetron warranty
Instant On controls
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
1.4 cu. ft. capacity
1150 Watts (IEC-705 test procedure)
One-line scrolling display
Provides helpful, easy-to-read cooking tips
Auto and time defrost
Defrosting times and power levels are programmed automatically or manually for optimal results
Turntable
Rotates food throughout the cycle
Full one year product; limited ten year magnetron warranty
Instant On controls
Allow quick, one-touch cooking and reheating
Certifications
California Prop 65
Specifications
Other
| Cavity (W x H x D) | 14-13/16 X 9-7/8 X 16 |
Dimensions & Weight
| Width | 21.88 in. |
| Height | 12.63 in. |
| Length | 17.25 in. |
| Weight | 40 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 26.88 in. |
| Shipping Height | 17.63 in. |
| Shipping Length | 22.25 in. |
| Shipping Weight | 80 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 80 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 2.76 ft³ |
| Dimensional Weight | 34.27 lbs. |
| Total of Cubes | 2.76 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 34.27 lbs. |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 45 lb |
| Net Weight | 40 lb |
| Cavity (W x H x D) | 14-13/16 X 9-7/8 X 16 |
| Overall Depth | 17 1/4 in |
| Overall Height | 12 5/8 in |
| Overall Width | 21 7/8 in |
FEATURES
| Cooking System | Turntable |
| Timer (On/Off) | Yes |
| Express Cook | Instant-On; 1-6 minutes |
| Power Levels | 10 |
| Control Type | Electronic Touch |
| Scrolling Display with Help | Yes |
| Turntable | Glass Recessed |
| Instant On Controls | Yes |
| Time Cook | I & II |
| Time Preference | Control Enhancement (1/9) |
| Control Features | Auto & Time Defrost |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Cook (9 Codes) |
| Control Features | Cooking Complete Reminder |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Snacks (6 Codes) |
| Control Features | Child Lock |
| Control Features | Add 30 Seconds (Instant-On) |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Beverage (Instant-On) |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Popcorn (Instant-On) |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Reheat (6 Codes) |
| Microwave Watts (IEC-705) | 1,150 W |
| Turntable Size | 12.625 |
POWER / RATINGS
| Frequency (MHz) | 2450 |
| Electrical Input - 120V Amperage | 13.3 |
| Electrical Input - 120V Watts | 1500 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 10-year magnetron tube |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
CAPACITY
| Unit Capacity | Family-Size |
| Total Capacity (cubic feet) | 1.40 cu ft |
APPEARANCE
| Color Appearance | Black on Black |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










