Countertop Microwave Oven - JE1460BF
Countertop Microwave Oven
Model: JE1460BF




Countertop Microwave Oven
Model: JE1460BF
Key Features
1.4 cu. ft. capacity
Sensor cooking controls
Auto and time defrost
Turntable
Instant On controls
Control lockout
"Add 30 seconds" button
Electronic touch controls
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
1.4 cu. ft. capacity
1150 Watts (IEC-705 test procedure)
Sensor cooking controls
Automatically adjusts time and power for delicious cooking results
Auto and time defrost
Defrosting times and power levels are programmed automatically or manually for optimal results
Turntable
Rotates food throughout the cycle
Instant On controls
One-touch instant operation
Control lockout
Helps prevent accidental activation
"Add 30 seconds" button
Add 30 seconds of microwave cooking time
Electronic touch controls
Electronic pads on the control panel are easy to operate with just a touch
Timer on/off
Minute timer helps keep you on track
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 45 lb |
| Net Weight | 40 lb |
| Cavity (W x H x D) | 14-13/16 X 9-7/8 X 16 |
| Overall Depth | 17 1/4 in |
| Overall Height | 12 5/8 in |
| Overall Width | 21 7/8 in |
FEATURES
| Cooking System | Turntable |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Vegetables (Instant-On) |
| Control Features | Demo Mode |
| Timer (On/Off) | Yes |
| Express Cook | Instant-On; 1-6 minutes |
| Power Levels | 10 |
| Control Type | Electronic Touch |
| Scrolling Display with Help | Yes |
| Turntable | Glass Recessed |
| Instant On Controls | Yes |
| Time Cook | I & II |
| Time Preference | Control Enhancement (1/9) |
| Control Features | Child Lock |
| Control Features | Add 30 Seconds (Instant-On) |
| Control Features | Cooking Complete Reminder |
| Control Features | Auto & Time Defrost |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Beverage (Instant-On) |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Chicken (Instant-On) |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Fish (Instant-On) |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Popcorn (Instant-On) |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Potato (Instant-On) |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Reheat (Instant-On) |
| Microwave Watts (IEC-705) | 1,150 W |
| Turntable Size | 12.625 |
POWER / RATINGS
| Frequency (MHz) | 2450 |
| Electrical Input - 120V Amperage | 13.3 |
| Electrical Input - 120V Watts | 1600 |
ACCESSORIES
| Cookbook | Cooking Guide Label |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
CAPACITY
| Unit Capacity | Family-Size |
| Total Capacity (cubic feet) | 1.40 cu ft |
APPEARANCE
| Color Appearance | Black on Black |
Other
| Cavity (W x H x D) | 14-13/16 X 9-7/8 X 16 |
Dimensions & Weight
| Width | 21.88 in. |
| Height | 12.63 in. |
| Length | 17.25 in. |
| Weight | 40 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 26.88 in. |
| Shipping Height | 17.63 in. |
| Shipping Length | 22.25 in. |
| Shipping Weight | 80 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 80 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 2.76 ft³ |
| Dimensional Weight | 34.27 lbs. |
| Total of Cubes | 2.76 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 34.27 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










