Countertop Microwave Oven - JE1860BH
Countertop Microwave Oven
Model: JE1860BH






Countertop Microwave Oven
Model: JE1860BH
Key Features
Sensor cooking controls
Auto and time defrost
Optional trim kit
Turntable On/Off
Instant On controls
Electronic touch controls
Add 30 seconds
Timer on/off
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Sensor cooking controls
Automatically adjusts time and power for delicious cooking results
Auto and time defrost
Defrosting times and power levels are programmed automatically or manually for optimal results
Optional trim kit
Offers a built-in appearance of a countertop model
Turntable On/Off
Controls turntable operation
Instant On controls
Allow quick, one-touch cooking and reheating
Electronic touch controls
Offer easy point-and-cook convenience
Add 30 seconds
Increases cooking times with one touch
Timer on/off
Optional reminder signals when meals are done
Child lock out
Enables you to lock the keypad to prevent the oven from being accidentally started
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 48 lb |
| Net Weight | 43 lb |
| Cavity (W x H x D) | 17-1/16 x 9-3/4 x 18-3/8 |
| Overall Depth | 18 13/16 in |
| Overall Height | 13 9/16 in |
| Overall Width | 23 7/8 in |
FEATURES
| Cooking System | Turntable |
| Timer (On/Off) | No / Yes |
| Express Cook | Instant-On; 1-6 minutes |
| Turntable On / Off | Yes |
| Power Levels | 10 |
| Control Type | Electronic Touch |
| Turntable | Glass |
| Instant On Controls | Yes |
| Time Cook | I & II |
| Time Preference | Control Enhancement (1/9) |
| Control Features | Auto & Time Defrost |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Popcorn (Instant-On) |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Reheat (Instant-On) |
| Control Features | Turntable On/Off |
| Control Features | Child Lock |
| Control Features | Add 30 Seconds (Instant-On) |
| Control Features | Cooking Complete Reminder |
| Control Features | Demo Mode |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Beverage (Instant-On) |
| Microwave Watts (IEC-705) | 1,100 W |
| Turntable Size | 14.125 |
APPEARANCE
| Case Color | Greystone |
| Built-In Capability | Optional 30" Built-In Kit JX1830BB |
| Door Color | Black |
| Color Appearance | Black on Black |
| Built-In Capability | Optional 27" Built-In Kit JX1827BB |
POWER / RATINGS
| Frequency (MHz) | 2450 |
| Electrical Input - 120V Amperage | 13.6 |
| Electrical Input - 120V Watts | 1550 |
ACCESSORIES
| Cookbook | Cooking Guide Label |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
CAPACITY
| Unit Capacity | Family-Size |
| Total Capacity (cubic feet) | 1.80 cu ft |
Other
| Cavity (W x H x D) | 17-1/16 x 9-3/4 x 18-3/8 |
Dimensions & Weight
| Width | 23.88 in. |
| Height | 13.56 in. |
| Length | 18.81 in. |
| Weight | 43 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.88 in. |
| Shipping Height | 18.56 in. |
| Shipping Length | 23.81 in. |
| Shipping Weight | 83 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 83 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 3.53 ft³ |
| Dimensional Weight | 43.82 lbs. |
| Total of Cubes | 3.53 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 43.82 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










