.7 Cu. Ft. Capacity Countertop Microwave Oven - JES0737DNBB
.7 Cu. Ft. Capacity Countertop Microwave Oven
Model: JES0737DNBB






.7 Cu. Ft. Capacity Countertop Microwave Oven
Model: JES0737DNBB
Key Features
0.7 cu. ft. capacity
Convenience cooking controls
Auto and time defrost
Turntable
Instant On controls
Control lockout
Kitchen timer
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
0.7 cu. ft. capacity
700 Watts (IEC-705 test procedure)
Convenience cooking controls
Operating made quick and easy
Auto and time defrost
Defrosting times and power levels are programmed automatically or manually for optimal results
Turntable
Rotates food throughout the cycle
Instant On controls
One-touch instant operation
Control lockout
Helps prevent accidental activation
Kitchen timer
Minute timer helps keep you on track
Certifications
California Prop 65
Specifications
Other
| Cavity (W x H x D) | 12-3/16 x 8-1/8 x 11-7/16 |
Dimensions & Weight
| Width | 18.94 in. |
| Height | 10.88 in. |
| Length | 13.63 in. |
| Weight | 29 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 23.94 in. |
| Shipping Height | 15.88 in. |
| Shipping Length | 18.63 in. |
| Shipping Weight | 69 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 69 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.62 ft³ |
| Dimensional Weight | 20.19 lbs. |
| Total of Cubes | 1.62 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 20.19 lbs. |
FEATURES
| Cooking Modes | Microwave |
| Plug Type | Straight |
| Microwave Watts (IEC-705) | 700 W |
| Power Levels | 10 |
| Control Type | LED |
| Turntable | Glass |
| Cooking Technology | Microwave |
| Control Features | Auto & Time Defrost |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Pizza |
| Control Features | Timer On/Off |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Vegetable |
| Control Features | Add 30 Seconds (Instant-On) |
| Control Features | Cooking Complete Reminder |
| Control Features | Clear/Off |
| Control Features | Start/Pause |
| Control Features | Clock - 12 Hr. |
| Control Features | Time Cook |
| Control Features | Control Lock |
| Control Features | Program Cooking |
| Control Type | Electronic Touch |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Beverage |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Popcorn |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Potato |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Reheat |
| Turntable Size | 10.625 |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 32 lb |
| Net Weight | 29 lb |
| Cavity (W x H x D) | 12-3/16 x 8-1/8 x 11-7/16 |
| Overall Depth | 13 5/8 in |
| Overall Height | 10 7/8 in |
| Overall Width | 18 15/16 in |
APPEARANCE
| Case Color | Black |
| Door Color | Black |
| Color Appearance | Black |
POWER / RATINGS
| Electrical Input - 120V Amperage | 15.0 |
| Volts/Hertz | 120V; 60Hz |
| Electrical Input - 120V Watts | 1200 |
ACCESSORIES
| Cookbook | Cooking Guide Label |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
CAPACITY
| Unit Capacity | Compact |
| Total Capacity (cubic feet) | 0.70 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










