.7 Cu. Ft. Capacity Countertop Microwave Oven - JES0738DPWW
.7 Cu. Ft. Capacity Countertop Microwave Oven
Model: JES0738DPWW








.7 Cu. Ft. Capacity Countertop Microwave Oven
Model: JES0738DPWW
Key Features
Convenience cooking controls
0.7 cu. ft. capacity
Auto and time defrost
Turntable
Kitchen timer
Control lockout
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Convenience cooking controls
Operating made quick and easy
0.7 cu. ft. capacity
700 Watts (IEC-705 test procedure)
Auto and time defrost
Defrosting times and power levels are programmed automatically or manually for optimal results
Turntable
Rotates food throughout the cycle
Kitchen timer
Minute timer helps keep you on track
Control lockout
Helps prevent accidental activation
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FEATURES
| Cooking Modes | Microwave |
| Power Cord Length | 36" |
| Plug Type | Straight |
| Control Features | Timer On/Off |
| Microwave Watts (IEC-705) | 700 W |
| Power Levels | 10 |
| Control Type | LED |
| Turntable | Glass |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Vegetable |
| Cooking Technology | Microwave |
| Control Features | Clear/Off |
| Control Features | Start/Pause |
| Control Features | Clock - 12 Hr. |
| Control Features | Add 30 Seconds (Instant-On) |
| Control Features | Auto & Time Defrost |
| Control Features | Time Cook |
| Control Features | Cooking Complete Reminder |
| Control Features | Control Lock |
| Control Features | Clock Recall |
| Control Features | Cooking Guide Label |
| Control Type | Electronic Touch |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Popcorn |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Potato |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Beverage |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Reheat |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Pizza |
| Turntable Size | 10.625 |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 30 lb |
| Net Weight | 27 lb |
| Depth with Door Open 90° | 26.5 in |
| Cavity (W x H x D) | 12-1/8 x 8-1/4 x 11-3/8 |
| Overall Depth | 13 1/2 in |
| Overall Height | 10 7/8 in |
| Overall Width | 18 1/4 in |
APPEARANCE
| Case Color | White |
| Door Color | White |
| Color Appearance | White |
POWER / RATINGS
| Electrical Input - 120V Amperage | 10.0 |
| Volts/Hertz | 120V; 60Hz |
ACCESSORIES
| Cookbook | Cooking Guide Label |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-Year Exchange Only |
| Parts Warranty | Limited 1-Year Exchange Only |
CAPACITY
| Unit Capacity | Compact |
| Total Capacity (cubic feet) | 0.70 cu ft |
Other
| Cavity (W x H x D) | 12-1/8 x 8-1/4 x 11-3/8 |
Dimensions & Weight
| Width | 18.25 in. |
| Height | 10.88 in. |
| Length | 13.5 in. |
| Weight | 27 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 23.25 in. |
| Shipping Height | 15.88 in. |
| Shipping Length | 18.5 in. |
| Shipping Weight | 67 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 67 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.55 ft³ |
| Dimensional Weight | 19.28 lbs. |
| Total of Cubes | 1.55 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 19.28 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










