0.9 Cu. Ft. Capacity Countertop Microwave Oven - JES1095SMSS
0.9 Cu. Ft. Capacity Countertop Microwave Oven
Model: JES1095SMSS

Product Video

0.9 Cu. Ft. Capacity Countertop Microwave Oven
Model: JES1095SMSS
Key Features
0.9 cu. ft. capacity
Auto and time defrost
Turntable
Control lockout
Kitchen timer
Convenience cooking controls
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
0.9 cu. ft. capacity
900 Watts (IEC-705 test procedure)
Auto and time defrost
Defrosting times and power levels are programmed automatically or manually for optimal results
Turntable
Rotates food throughout the cycle
Control lockout
Helps prevent accidental activation
Kitchen timer
Minute timer helps keep you on track
Convenience cooking controls
Operating made quick and easy
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FILTER
| App Filter - Convection | No |
| App Filter - Control Type | Electronic touchpad |
| App Filter - Wattage | 1000 to 1099 |
| App Filter - Cooking Technology | Microwave Only |
| App Filter - Product Type | Microwave Countertop |
| App Filter - Capacity | Microwave Small (Under 1.5 cu. ft.) |
| App Filter - Voltage | 120V |
FEATURES
| Display Type | LED |
| Power Cord Length | 39" |
| Electronic Digital Display with Clock | Yes |
| Control Features | Timer On/Off |
| Display Screen Size (Diagonal Length) | 2.45 |
| Product Type | Countertop Microwave |
| Control Location | Side Controls |
| Microwave Watts (IEC-705) | 900 W |
| Power Levels | 10 |
| Control Type | LED |
| Turntable | Glass |
| Instant On Controls | 1-6 Minutes |
| Vent | Not Vented |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Vegetable |
| Cooking Technology | Microwave |
| Turntable Size | 10.5 in |
APPEARANCE
| Door Swing | Hinges on Left |
| Case Color | Gray |
| Installation | Countertop |
| Door Color | Stainless Steel |
| Color Appearance | Stainless Steel |
POWER / RATINGS
| Electrical Input - 120V Amperage | 9.5 |
| Volts/Hertz | 120V; 60Hz |
| Electrical Input - 120V Watts | 1050 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 0.9 cu ft |
| Unit Capacity | Mid-Size |
Other
| Cavity (W x H x D) | 13.7" x 8.7" x 12.4" |
Dimensions & Weight
| Width | 19 in. |
| Height | 11.5 in. |
| Length | 14.5 in. |
| Weight | 27.8 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 24 in. |
| Shipping Height | 16.5 in. |
| Shipping Length | 19.5 in. |
| Shipping Weight | 67.8 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 67.8 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.83 ft³ |
| Dimensional Weight | 22.79 lbs. |
| Total of Cubes | 1.83 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 22.79 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.











