1.1 Cu. Ft. Capacity Countertop Microwave Oven - JES1142SJ
1.1 Cu. Ft. Capacity Countertop Microwave Oven
Model: JES1142SJ






1.1 Cu. Ft. Capacity Countertop Microwave Oven
Model: JES1142SJ
Key Features
1.1 cu. ft. capacity
Convenience cooking controls
Auto and time defrost
Stainless steel exterior
Turntable
Instant On controls
Electronic touch controls
Kitchen timer
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
1.1 cu. ft. capacity
1,100 Watts (IEC-705 test procedure)
Convenience cooking controls
Operating made quick and easy
Auto and time defrost
Defrosting times and power levels are programmed automatically or manually for optimal results
Stainless steel exterior
Convey a look of utmost polish and sophistication
Turntable
Rotates food throughout the cycle
Instant On controls
One-touch instant operation
Electronic touch controls
Electronic pads on the control panel are easy to operate with just a touch
Kitchen timer
Minute timer helps keep you on track
Control lockout
Helps prevent accidental activation
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 21.25 in. |
| Height | 11.88 in. |
| Length | 15.75 in. |
| Weight | 33 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 26.25 in. |
| Shipping Height | 16.88 in. |
| Shipping Length | 20.75 in. |
| Shipping Weight | 73 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 73 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 2.3 ft³ |
| Dimensional Weight | 28.59 lbs. |
| Total of Cubes | 2.3 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 28.59 lbs. |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 39 lb |
| Net Weight | 33 lb |
| Depth with Door Open 90° | 32 in |
| Overall Depth | 15 3/4 in |
| Overall Height | 11 7/8 in |
| Overall Width | 21 1/4 in |
FEATURES
| Cooking System | Turntable |
| Express Cook | Instant-On |
| Power Levels | 10 |
| Control Type | LED |
| Turntable | Glass |
| Cooking Technology | Microwave |
| Control Features | Child Lock |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Cook (5 Codes) |
| Control Features | Time Preference - Control Enhancement (1/9) |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Reheat (2 Codes) |
| Control Features | Cooking Complete Reminder |
| Control Features | Auto & Time Defrost |
| Control Features | Clock |
| Control Features | Kitchen Timer |
| Control Type | Electronic Touch |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Beverage (Instant-On) |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Pizza (Instant-On) |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Popcorn (Instant-On) |
| Microwave Watts (IEC-705) | 1,100 W |
| Turntable Size | 12.8 |
APPEARANCE
| Case Color | Stainless Steel |
| Door Color | Black/Stainless Steel |
| Color Appearance | Stainless Steel |
POWER / RATINGS
| Electrical Input - 120V Amperage | 13.0 |
| Electrical Input - 120V Watts | 1500 |
ACCESSORIES
| Cookbook | Cooking Guide Label |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
CAPACITY
| Unit Capacity | Mid-Size |
| Total Capacity (cubic feet) | 1.10 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










