1.1 Cu. Ft. Countertop Microwave Oven - JES1160DPBB
1.1 Cu. Ft. Countertop Microwave Oven
Model: JES1160DPBB








1.1 Cu. Ft. Countertop Microwave Oven
Model: JES1160DPBB
Key Features
1.1 cu. ft. capacity
Sensor cooking controls
Auto and time defrost
Turntable
Instant On controls
Control lockout
Kitchen timer
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
1.1 cu. ft. capacity
1,100 Watts (IEC-705 test procedure)
Sensor cooking controls
Automatically adjusts time and power for delicious cooking results
Auto and time defrost
Defrosting times and power levels are programmed automatically or manually for optimal results
Turntable
Rotates food throughout the cycle
Instant On controls
One-touch instant operation
Control lockout
Helps prevent accidental activation
Kitchen timer
Minute timer helps keep you on track
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FEATURES
| Cooking Modes | Microwave |
| Cooking System | Turntable |
| Power Cord Length | 36" |
| Plug Type | Straight |
| Electronic Digital Display with Clock | Yes |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Vegetable - Fresh |
| Control Features | Start |
| Express Cook | Instant-On |
| Power Levels | 10 |
| Control Type | Electronic Touch |
| Scrolling Display with Help | Yes |
| Turntable | Glass |
| Instant On Controls | Yes |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Snacks (4 Codes) |
| Cooking Technology | Microwave |
| Time Preference | Yes (1-Less, 9-More) |
| Control Features | Child Lock |
| Control Features | Demo Mode |
| Control Features | Add 30 Seconds (Instant-On) |
| Control Features | Cooking Complete Reminder |
| Control Features | Pause/Clear |
| Control Features | Kitchen Timer |
| Control Features | Beeper Volume (On/Off) |
| Control Features | Clock - 12 Hr. |
| Control Features | Auto Weight Defrost |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Beverage (Instant-On) |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Pizza (Instant-On) |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Popcorn |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Potatoes |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Frozen Dinner (Frozen Entree) |
| Microwave Watts (IEC-705) | 1,100 W |
| Turntable Size | 11.4 |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 37 lb |
| Net Weight | 33 lb |
| Cavity (W x H x D) | 13-1/8 x 9-15/16 x 14 1/16 |
| Overall Depth | 15 5/16 in |
| Overall Height | 11 11/16 in |
| Overall Width | 20 1/2 in |
APPEARANCE
| Case Color | Black |
| Door Color | Black |
| Color Appearance | Black on Black |
POWER / RATINGS
| Electrical Input - 120V Amperage | 14.5 |
| Volts/Hertz | 120V; 60Hz |
| Electrical Input - 120V Watts | 1600 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | In Home |
| Parts Warranty | In Home |
CAPACITY
| Unit Capacity | Mid-Size |
| Total Capacity (cubic feet) | 1.10 cu ft |
Other
| Cavity (W x H x D) | 13-1/8 x 9-15/16 x 14 1/16 |
Dimensions & Weight
| Width | 20.5 in. |
| Height | 11.69 in. |
| Length | 15.31 in. |
| Weight | 33 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 25.5 in. |
| Shipping Height | 16.69 in. |
| Shipping Length | 20.31 in. |
| Shipping Weight | 73 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 73 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 2.12 ft³ |
| Dimensional Weight | 26.39 lbs. |
| Total of Cubes | 2.12 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 26.39 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










