1.2 Cu. Ft. Capacity Countertop Microwave Oven - JES1238WH
1.2 Cu. Ft. Capacity Countertop Microwave Oven
Model: JES1238WH


1.2 Cu. Ft. Capacity Countertop Microwave Oven
Model: JES1238WH
Key Features
1.2 cu. ft. capacity
Convenience cooking controls
Auto and time defrost
Turntable
Instant On controls
Child lock out
10 power levels
Electronic touch controls
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
1.2 cu. ft. capacity
1100 watts (IEC-705 test procedure)
Convenience cooking controls
Operating made quick and easy
Auto and time defrost
Defrosting times and power levels are programmed automatically or manually for optimal results
Turntable
Rotates food throughout the cycle
Instant On controls
Allow quick, one-touch cooking and reheating
Child lock out
Enables you to lock the keypad to prevent the oven from being accidentally started
10 power levels
Multiple power levels offer cooking flexibility
Electronic touch controls
Offer easy point-and-cook convenience
Add 30 seconds
Increases cooking times with one touch
Timer on/off
Optional reminder signals when meals are done
One-year warranty
Exchange Only
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 36 lb |
| Net Weight | 33 lb |
| Cavity (W x H x D) | 14-31/64 x 9-1/64 x 15-19/32 |
| Overall Depth | 16 1/4 in |
| Overall Height | 11 45/64 in |
| Overall Width | 20 19/32 in |
FEATURES
| Cooking System | Turntable |
| Control Features | Cooking Complete Reminder |
| Timer (On/Off) | Yes / No |
| Express Cook | Instant-On; 1-6 minutes |
| Power Levels | 10 |
| Control Type | LED |
| Turntable | Glass |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Reheat (7 Codes) |
| Time Cook | I & II |
| Time Preference | Control Enhancement (1/9) |
| Control Features | Child Lock |
| Control Features | Add 30 Seconds (Instant-On) |
| Control Features | Auto & Time Defrost |
| Control Features | Clock |
| Control Type | Electronic Touch |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Beverage (Instant-On) |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Dinner Plate (9 Codes) |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Popcorn (Instant-On, 3 Sizes) |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Potato (Instant-On) |
| Microwave Watts (IEC-705) | 1,100 W |
| Turntable Size | 12.53125 |
APPEARANCE
| Case Color | White |
| Door Color | White |
| Color Appearance | White on White |
POWER / RATINGS
| Electrical Input - 120V Amperage | 13.0 |
| Electrical Input - 120V Watts | 1550 |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-Year Exchange Only |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
CAPACITY
| Unit Capacity | Full-Size |
| Total Capacity (cubic feet) | 1.20 cu ft |
Other
| Cavity (W x H x D) | 14-31/64 x 9-1/64 x 15-19/32 |
Dimensions & Weight
| Width | 20.59 in. |
| Height | 11.7 in. |
| Length | 16.25 in. |
| Weight | 33 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 25.59 in. |
| Shipping Height | 16.7 in. |
| Shipping Length | 21.25 in. |
| Shipping Weight | 73 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 73 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 2.27 ft³ |
| Dimensional Weight | 28.18 lbs. |
| Total of Cubes | 2.27 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 28.18 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










