1.1 Cu. Ft. Capacity Countertop Microwave Oven - JESP113SPSS
Key Features
1.1 cu. ft. capacity
Weight and time defrost
Turntable
Instant On controls
Control lockout
Convenience cooking controls
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
1.1 cu. ft. capacity
950 Watts (IEC-705 test procedure)
Weight and time defrost
Simply enter the weight of the food, and the oven automatically sets the optimal defrosting time and power level or set your desired time for defrosting
Turntable
Rotates food throughout the cycle
Instant On controls
One-touch instant operation
Control lockout
Helps prevent accidental activation
Convenience cooking controls
Operating made quick and easy
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 20.3125 in |
| Overall Depth | 15.625 in |
| Overall Height | 12 in |
| Approximate Shipping Weight | 34 lb |
| Net Weight | 30 lb |
| Depth with Door Open 90° | 29.8125 in |
| Cavity (W x H x D) | 13-7/8 x 9-1/2 x 14-1/8 |
FEATURES
| Display Type | LED |
| Cooking System | Turntable |
| Electronic Digital Display with Clock | Yes |
| Control Features | Weight & Time Defrost |
| Display Screen Size (Diagonal Length) | 1.67 |
| Product Type | Countertop Microwave |
| Express Cook | Instant-On |
| Microwave Watts (IEC-705) | 950 W |
| Power Levels | 10 |
| Control Type | LED |
| Turntable | Glass |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Vegetable |
| Cooking Technology | Microwave |
| Microwave Oven Interior | Painted Galvanized Steel |
| Control Features | Start |
| Control Features | Cancel/Off |
| Control Features | Power Level |
| Control Features | Kitchen Timer |
| Control Features | Clock - 12 Hr. |
| Control Features | Reminder |
| Control Features | Add 30 Seconds |
| Control Features | Time Cook |
| Control Features | Child Lock |
| Control Features | Cooking Complete Reminder |
| Control Type | Electronic Touch |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Popcorn |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Potato |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Beverage |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Dinner Plate |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Pizza |
| Turntable Size | 12.75 |
APPEARANCE
| Case Color | Stainless Steel |
| Installation | Countertop |
| Door Color | Black/Stainless Steel |
| Color Appearance | Stainless Steel |
POWER / RATINGS
| Electrical Input - 120V Amperage | 13.7 |
| Volts/Hertz | 120V; 60Hz |
| Electrical Input - 120V Watts | 1580 |
CAPACITY
| Unit Capacity | Mid-Size |
| Total Capacity (cubic feet) | 1.10 cu ft |
Other
| Cavity (W x H x D) | 13-7/8 x 9-1/2 x 14-1/8 |
Dimensions & Weight
| Width | 20.31 in. |
| Height | 12 in. |
| Length | 15.63 in. |
| Weight | 30 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 25.31 in. |
| Shipping Height | 17 in. |
| Shipping Length | 20.63 in. |
| Shipping Weight | 70 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 70 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 2.2 ft³ |
| Dimensional Weight | 27.4 lbs. |
| Total of Cubes | 2.2 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 27.4 lbs. |
WARRANTY
| Parts Warranty | 1-Year Replacement |
| Parts Warranty | Return to vendor |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | No Warranty |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.


















