Black Stainless Steel Series 2.0 Cu. Ft. Countertop Microwave Oven With Easyclean® - LCRT2010BD
Black Stainless Steel Series 2.0 Cu. Ft. Countertop Microwave Oven With Easyclean®
Model: LCRT2010BD











Black Stainless Steel Series 2.0 Cu. Ft. Countertop Microwave Oven With Easyclean®
Model: LCRT2010BD
Key Features
module_type
Design is all in the finish.
FT32557724_alignment
Full bleed background desktop
Full bleed background mobile
Parent Module
module_type
Flawless new finish lets your style shine.
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
module_type
M05
Design is all in the finish.
FT32557724_alignment
align=text-bottom&textColor=text-light
Full bleed background desktop
ADA Complaint Microwaves
Full bleed background mobile
ADA Complaint Microwaves
Parent Module
module_type
M02A
Flawless new finish lets your style shine.
FT32573964_alignment
align=image-top image-left&textColor=text-dark&textWidth=text-standard
Full bleed background desktop
Full bleed background mobile
Parent Module
module_type
M03A
Senses Optimal Temperature for Fast Results
FT30002481_M03A_alignment
align=image-top image-right&textColor=text-dark&textWidth=text-wide
Full bleed background desktop
Senses Optimal Temperature for Fast Results
Full bleed background mobile
Senses Optimal Temperature for Fast Results
Parent Module
module_type
M01A
EasyClean Interior - Round Cavity
FT32549068_alignment
align=text-top&textColor=text-dark
Full bleed background desktop
EasyClean Interior - Round Cavity
Full bleed background mobile
EasyClean Interior - Round Cavity
Parent Module
module_type
M02A
ADA-Compliant Microwaves (Counter Top)
FT30231337_alignment
align=image-top image-left&textColor=text-dark&textWidth=text-wide
Full bleed background desktop
ADA Complaint Microwaves
Full bleed background mobile
ADA Complaint Microwaves
Parent Module
module_type
M05
Module Name
Discover LG NeoChef Microwaves M05
Follow the tips below to make sure your LG product will fit in the space intended.
Parent Module
module_type
M05
Module Name
Discover LG NeoChef Microwaves M05
Explore LG NeoChef Microwaves
Parent Module
Design is all in the finish.
Flawless new finish lets your style shine.
Senses Optimal Temperature for Fast Results
EasyClean Interior - Round Cavity
ADA-Compliant Microwaves (Counter Top)
Explore LG NeoChef Microwaves
Sensor Cooking
EasyClean Interior
Round Cavity
Specifications
UPC CODES
| UPC | 048232329858 |
DIMENSIONS
| Shipping Weight | 44.1 lbs |
| Cavity (WxHxD) | 16 11/16" x 11 1/4" x 18 1/16" |
| Exterior (WxHxD) | 23 7/8" x 13 9/16" x 19 13/16" |
| Net Weight | 39.7 lbs. |
| Shipping Dimensions (WxHxD) | 27 3/4" x 15 2/5" x 21 1/4" |
| Trim Kit (WxHxD) | 29 13/16" x 19 3/16" x 13/16" |
WARRANTY
| Limited Warranty | 1 Year Parts and Labor (In Home Service) 10 Years Limited on Magnetron (In Home Service) |
CONVENIENCE FEATURES
| Completion Beeper | Yes |
| Turntable On/Off | Yes |
| Clock / Timer | Yes |
| ADA Compliant | Yes |
| EasyClean® Interior | Yes |
CAPACITY
| Oven | 2.0 cu. ft. |
SAFETY FEATURES
| Child Lock | Yes |
COOKING FEATURES
| Sensor Cook Options | 7 |
| Power Levels | 10 |
| More/Less | Yes |
| Quick Defrost | Yes |
| EZ On | Yes |
| Auto Cook Options | 6 |
| Custom Settings | Yes |
FEATURES
| Control Type | Digital |
| Display | 12 Digit Scroll VFD |
| Watts | 1,200 |
| Exterior | Stainless Steel / Black Stainless Steel |
| Turntable Diameter | 16” |
MATERIALS/FINISHES
| Available Colors | Black Stainless Steel (BD), Stainless Steel (ST) |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | - |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Where to Buy LG Appliances in Georgia.










