GE Artistry Series 1.6 Cu. Ft. Over-the-Range Microwave Oven - AVM4160DFBS
GE Artistry Series 1.6 Cu. Ft. Over-the-Range Microwave Oven
Model: AVM4160DFBS















Product Video

GE Artistry Series 1.6 Cu. Ft. Over-the-Range Microwave Oven
Model: AVM4160DFBS
Key Features
1.6 cu. ft. capacity
Time and weight defrost
Turntable On/Off
"Add 30 seconds" button
Two-speed, 300-CFM venting system
Convenience cooking controls
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
1.6 cu. ft. capacity
1000 Watts (IEC-705 test procedure)
Time and weight defrost
Frozen foods thaw evenly with multiple defrost options
Turntable On/Off
Controls turntable operation
"Add 30 seconds" button
Add 30 seconds of microwave cooking time
Two-speed, 300-CFM venting system
Removes smoke, steam and odors
Convenience cooking controls
Operating made quick and easy
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 66 lb |
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 63 lb |
| Cavity (W x H x D) | 18-13/16 x 9-1/4 x 14-13/32 |
| Overall Depth | 15 1/4 in |
| Overall Height | 16 1/2 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
FEATURES
| Cooking Modes | Microwave |
| Control Features | Vent |
| Express Cook | 1-6 Minutes |
| Style | Over-The-Range |
| Power Levels | 10 |
| Control Type | Electronic Touch |
| Cooktop Lighting | Bright/Night/Off |
| Exhaust Fan | 300-CFM |
| Turntable | Glass |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Reheat |
| Cooking Technology | Microwave |
| Interior Oven Light | Incandescent |
| Control Features | Add 30 Seconds |
| Control Features | Power Level |
| Control Features | Cancel/Off |
| Control Features | Start/Pause |
| Control Features | Timer On/Off |
| Control Features | Cook Time |
| Control Features | Set Clock |
| Control Features | Turntable On/Off |
| Control Features | Surface Light |
| Exhaust Fan | 2-Speed |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Popcorn |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Beverage |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Potato |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Defrost: Weight/Time |
| Microwave Watts (IEC-705) | 1,000 W |
| Turntable Size | 13.5 |
ECONOMICAL / QUIET
| Non-Vented | Optional |
| Venting Type | Externally Vented |
ACCESSORIES
| Recirculating Charcoal Filter Kit | JX81L (Included) |
APPEARANCE
| Case Color | Black |
| Handle | Stainless Steel Appearance |
| Oven Door Features | Oven Window |
| Door Color | Black |
| Color Appearance | Black/Stainless Steel |
POWER / RATINGS
| Input Volts/Hertz | 120/60 |
| Electrical Input - 120V Amperage | 15 |
| Electrical Input - 120V Watts | 1580 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
CAPACITY
| Vent CFM | 300 |
| Total Capacity (cubic feet) | 1.60 cu ft |
Other
| Cavity (W x H x D) | 18-13/16 x 9-1/4 x 14-13/32 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 16.5 in. |
| Length | 15.25 in. |
| Weight | 63 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 21.5 in. |
| Shipping Length | 20.25 in. |
| Shipping Weight | 103 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 103 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.35 ft³ |
| Dimensional Weight | 54.08 lbs. |
| Total of Cubes | 4.35 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 54.08 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










