1.5 Cu. Ft. Over-the-Range Microwave Oven with Recirculating Venting - JNM3151RFSS
1.5 Cu. Ft. Over-the-Range Microwave Oven with Recirculating Venting
Model: JNM3151RFSS















Product Video

1.5 Cu. Ft. Over-the-Range Microwave Oven with Recirculating Venting
Model: JNM3151RFSS
Key Features
Convertible for vented application if necessary
1.5 cu. ft. capacity
Auto and time defrost
Turntable On/Off
Two-speed, 300-CFM venting system
"Add 30 seconds" button
Convenience cooking controls
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Convertible for vented application if necessary
1.5 cu. ft. capacity
950 Watts (IEC-705 test procedure)
Auto and time defrost
Defrosting times and power levels are programmed automatically or manually for optimal results
Turntable On/Off
Controls turntable operation
Two-speed, 300-CFM venting system
Removes smoke, steam and odors
"Add 30 seconds" button
Add 30 seconds of microwave cooking time
Convenience cooking controls
Operating made quick and easy
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 63 lb |
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 56 lb |
| Cavity (W x H x D) | 18-13/16 x 9-1/4 x 14-3/8 |
| Overall Depth | 15 1/4 in |
| Overall Height | 16 3/8 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
FEATURES
| Cooking Modes | Microwave |
| Electronic Digital Display with Clock | Yes |
| Control Features | Vent Fan |
| Express Cook | 1-6 Minutes |
| Style | Over-The-Range |
| Turntable On / Off | Yes |
| Microwave Watts (IEC-705) | 950 W |
| Power Levels | 10 |
| Control Type | Electronic Touch |
| Cooktop Lighting | Bright/Night/Off |
| Exhaust Fan | 300-CFM |
| Turntable | Glass |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Reheat |
| Cooking Technology | Microwave |
| Interior Oven Light | Incandescent |
| Control Features | Timer On/Off |
| Control Features | Add 30 Seconds |
| Control Features | Turntable On/Off |
| Control Features | Surface Light |
| Control Features | Power Level |
| Control Features | Set Clock |
| Control Features | Cancel/Off |
| Control Features | Start/Pause |
| Control Features | Cook Time |
| Control Features | Scroll Speed |
| Control Features | Defrost: Auto/Time |
| Control Features | Reminder |
| Control Features | Clock Display |
| Exhaust Fan | 2-Speed |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Popcorn |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Beverage |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Potato |
| Turntable Size | 12.75 |
ECONOMICAL / QUIET
| Non-Vented | Recirculating- Filter Included |
| Venting Type | Recirculating - Filter Included |
ACCESSORIES
| Recirculating Charcoal Filter Kit | JX81C (Included) |
APPEARANCE
| Case Color | Black |
| Handle | Stainless Steel Appearance |
| Oven Door Features | Oven Window |
| Installation | Easy Mount |
| Door Color | Stainless Steel |
| Color Appearance | Stainless Steel/Black |
POWER / RATINGS
| Input Volts/Hertz | 120/60 |
| Electrical Input - 120V Amperage | 15 |
| Electrical Input - 120V Watts | 1580 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
CAPACITY
| Vent CFM | 300 |
| Total Capacity (cubic feet) | 1.50 cu ft |
Other
| Cavity (W x H x D) | 18-13/16 x 9-1/4 x 14-3/8 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 16.38 in. |
| Length | 15.25 in. |
| Weight | 56 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 21.38 in. |
| Shipping Length | 20.25 in. |
| Shipping Weight | 96 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 96 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.32 ft³ |
| Dimensional Weight | 53.67 lbs. |
| Total of Cubes | 4.32 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 53.67 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










