1.6 Cu. Ft. Over-the-Range Microwave Oven with Recirculating Venting - JNM3161DFWW















Product Video

Key Features
1.6 cu. ft. capacity
Auto and time defrost
Turntable On/Off
Two-speed, 300-CFM venting system
Charcoal filter replacement for microwaves with behind the door grille
Convenience cooking controls
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
1.6 cu. ft. capacity
1000 Watts (IEC-705 test procedure)
Auto and time defrost
Defrosting times and power levels are programmed automatically or manually for optimal results
Turntable On/Off
Controls turntable operation
Two-speed, 300-CFM venting system
Removes smoke, steam and odors
Charcoal filter replacement for microwaves with behind the door grille
Easily install your new charcoal odor filter
Convenience cooking controls
Operating made quick and easy
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 66 lb |
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 63 lb |
| Cavity (W x H x D) | 18-13/16 x 9-1/4 x 14-3/8 |
| Overall Depth | 15 1/4 in |
| Overall Height | 16 1/2 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
FEATURES
| Cooking Modes | Microwave |
| Electronic Digital Display with Clock | Yes |
| Control Features | Vent Fan |
| Style | Over-The-Range |
| Express Cook | 1-6 Minutes |
| Turntable On / Off | Yes |
| Power Levels | 10 |
| Control Type | Electronic Touch |
| Cooktop Lighting | Bright/Night/Off |
| Exhaust Fan | 300-CFM |
| Turntable | Glass |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Reheat |
| Cooking Technology | Microwave |
| Interior Oven Light | Incandescent |
| Control Features | Timer On/Off |
| Control Features | Add 30 Seconds |
| Control Features | Turntable On/Off |
| Control Features | Surface Light |
| Control Features | Power Level |
| Control Features | Set Clock |
| Control Features | Cancel/Off |
| Control Features | Start/Pause |
| Control Features | Lock Controls |
| Exhaust Fan | 2-Speed |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Popcorn |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Beverage |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Potato |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Defrost: Weight/Time |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Cook Time |
| Microwave Watts (IEC-705) | 1,000 W |
| Turntable Size | 13.5 |
ECONOMICAL / QUIET
| Non-Vented | Recirculating- Filter Included |
| Venting Type | Recirculating - Filter Included |
ACCESSORIES
| Recirculating Charcoal Filter Kit | JX81L (Included) |
APPEARANCE
| Case Color | White |
| Handle | Color-Matched |
| Oven Door Features | Oven Window |
| Installation | Easy Mount |
| Door Color | White |
| Color Appearance | White |
POWER / RATINGS
| Input Volts/Hertz | 120/60 |
| Electrical Input - 120V Amperage | 15 |
| Electrical Input - 120V Watts | 1580 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
CAPACITY
| Vent CFM | 300 |
| Total Capacity (cubic feet) | 1.60 cu ft |
Other
| Cavity (W x H x D) | 18-13/16 x 9-1/4 x 14-3/8 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 16.5 in. |
| Length | 15.25 in. |
| Weight | 63 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 21.5 in. |
| Shipping Length | 20.25 in. |
| Shipping Weight | 103 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 103 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.35 ft³ |
| Dimensional Weight | 54.08 lbs. |
| Total of Cubes | 4.35 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 54.08 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.














