GE® 1.8 Cu. Ft. Over-the-Range Microwave Oven with Recirculating Venting - JNM3184DPBB












GE® 1.8 Cu. Ft. Over-the-Range Microwave Oven with Recirculating Venting
Model: JNM3184DPBB
Key Features
Large Capacity
High Power
Add 30 Seconds Button
12.8" Turntable
Convenience Cooking Buttons
2-Speed Ventilation
Removable Charcoal Filter
Tailored for RV Living
Description
Documents
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Large Capacity
Have enough space to make all your family's favorites thanks to the 1.8 cubic foot capacity, which easily handles dinner plates, soup bowls and microwave-safe containers
High Power
Make everything from soups to snacks in a snap thanks to 900 watts of power, which cuts down on cook times so you can get back to what matters most
Add 30 Seconds Button
Easily add cooking time with a single touch
12.8" Turntable
Enjoy an even microwave cook with a rotating turntable large enough for a full-sized dinner plate
Convenience Cooking Buttons
Take the guesswork out of popular microwave foods like popcorn and hot beverages with easy-to-find buttons that adjust settings for you
2-Speed Ventilation
Keep small spaces clear of cooking odors, steam and smoke with a 300-CFM ventilation system and 2-speed fan
Removable Charcoal Filter
Help keep your small space smelling fresh with a removable charcoal air filter that helps purify the air of stale odors
Tailored for RV Living
Experience the perfect blend of compact efficiency and durable design with this microwave, crafted specifically for RV kitchens to deliver reliable cooking performance, energy efficiency, and user-friendly operation on the road.
Versatile microwave power levels for perfect cooking
Experience customized cooking with adjustable power levels, from quick high-heat for veggies and beverages to gentle low-heat for defrosting and delicate sauces
Express Cook Simplicity
Just press a number, 1-6, for equal minutes of cooking time. Enjoy the ease of efficient meal prep, perfect for family dinners or quick snacks
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 29.875 in |
| Overall Depth | 15.125 in |
| Overall Height | 16.4375 in |
| Approximate Shipping Weight | 63 lb |
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 56 lb |
| Cavity (W x H x D) | 21-9/16 x 8-7/8 x 14-1/8 |
FEATURES
| Display Type | LED |
| Cooking Modes | Microwave |
| RV Ready | Yes |
| Electronic Digital Display with Clock | Yes |
| Control Features | Vent Fan |
| Display Screen Size (Diagonal Length) | 2.01 |
| Product Type | Over-the-range Microwave |
| Express Cook | 1-6 Minutes |
| Style | Over-The-Range |
| Turntable On / Off | Yes |
| Microwave Watts (IEC-705) | 900 W |
| Power Levels | 10 |
| Control Type | Electronic Touch |
| Cooktop Lighting | Bright/Night/Off |
| Exhaust Fan | 300-CFM |
| Turntable | Glass |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Reheat |
| Cooking Technology | Microwave |
| Interior Oven Light | Incandescent |
| Interior Lighting | 1 Incandescent Light |
| Microwave Oven Interior | Painted Galvanized Steel |
| Control Features | Timer On/Off |
| Control Features | Add 30 Seconds |
| Control Features | Turntable On/Off |
| Control Features | Surface Light |
| Control Features | Power Level |
| Control Features | Set Clock |
| Control Features | Cancel/Off |
| Control Features | Start/Pause |
| Control Features | Scroll Speed |
| Control Features | Defrost: Auto/Time |
| Control Features | Reminder |
| Control Features | Clock Display |
| Exhaust Fan | 2-Speed |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Popcorn |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Beverage |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Potato |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Defrost: Weight/Time |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Cook Time |
| Turntable Size | 12.8 |
ECONOMICAL / QUIET
| Non-Vented | Recirculating (Factory Set - Filter Included) |
| Venting Type | Convertible to External Venting |
ACCESSORIES
| Optional Side Filler Panel Kit | JX36BBB |
| Recirculating Charcoal Filter Kit | JX81C or WB02X33061 (Included) |
| Optional Kits | 15" Bump Out Kit - JX15BUMPBB |
APPEARANCE
| Case Color | Black |
| Handle Color | Black |
| Oven Door Features | Oven Window |
| Installation | RV Ready |
| Door Color | Black |
| Color Appearance | Black |
POWER / RATINGS
| Input Volts/Hertz | 120/60 |
| Electrical Input - 120V Amperage | 15.0 |
| Electrical Input - 120V Watts | 1600 |
| Volts/Hertz | 120V; 60Hz |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
CAPACITY
| Vent CFM | 300 |
| Total Capacity (cubic feet) | 1.80 cu ft |
Other
| Cavity (W x H x D) | 21-9/16 x 8-7/8 x 14-1/8 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 16.44 in. |
| Length | 15.13 in. |
| Weight | 56 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 21.44 in. |
| Shipping Length | 20.13 in. |
| Shipping Weight | 96 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 96 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.3 ft³ |
| Dimensional Weight | 53.43 lbs. |
| Total of Cubes | 4.3 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 53.43 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.











