SpacemakerXL Microwave Oven with SmartControl System and Convenience Cooking Controls - JVM1340AW
SpacemakerXL Microwave Oven with SmartControl System and Convenience Cooking Controls
Model: JVM1340AW


SpacemakerXL Microwave Oven with SmartControl System and Convenience Cooking Controls
Model: JVM1340AW
Key Features
Almond-on-almond model
SpacemakerXL 1.3 cu. ft. oven cavity
Powerful 900 Watts©
Convenience cooking controls for Popcorn, Beverage, Reheat, Snacks and Cook pads
Micro cook I & II
© IEC-705 test procedure
Two speed, high capacity exhaust fan
Programmable night light
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Almond-on-almond model
SpacemakerXL 1.3 cu. ft. oven cavity
Powerful 900 Watts©
Convenience cooking controls for Popcorn, Beverage, Reheat, Snacks and Cook pads
Micro cook I & II
© IEC-705 test procedure
Two speed, high capacity exhaust fan
Programmable night light
Variable beeper volume control
10 power levels
Child lock out
Help pad
Dual rack
Removable glass turntable with turntable on/off
Timer on/off
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 14 in |
| Approximate Shipping Weight | 70 lb |
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 63 lb |
| Cavity (W x H x D) | 19 x 9-1/8 x 12-1/2 |
| Overall Height | 16 1/2 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 16.5 in. |
| Length | 14 in. |
| Weight | 63 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 21.5 in. |
| Shipping Length | 19 in. |
| Shipping Weight | 103 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 103 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 3.99 ft³ |
| Dimensional Weight | 49.65 lbs. |
| Total of Cubes | 3.99 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 49.65 lbs. |
ACCESSORIES
| Optional Side Filler Panel Kit | JX40AL |
| Recirculating Charcoal Filter Kit | JX81A (Optional) |
| Opt. Decorative Panel Kit | JX22SS - Stainless Steel |
APPEARANCE
| Case Color | Almond |
| Handle | Designer Style |
| Oven Door Features | Oven Window |
| Installation | Easy Mount |
| Door Color | Almond |
| Color Appearance | Almond on almond |
FEATURES
| Rack Type | Dual Rack |
| Timer (On/Off) | Yes |
| Reminder (24 hr) | Yes |
| Express Cook | 1-6 Minutes |
| Turntable On / Off | Yes |
| Microwave Watts (IEC-705) | 900 W |
| Power Levels | 10 |
| Display On/Off | Yes |
| Control Type | Electronic Touch |
| Cooktop Lighting | Programmable Night Light |
| Sound Volume Control | Yes |
| Exhaust Fan | 2-Speed High-Capacity |
| Turntable | Yes |
| Instant On Controls | Yes |
| Time Cook | I & II |
| Cooking Technology | Traditional |
| Temperature Cook / Hold | Yes / Yes |
| Control Features | Auto & Time Defrost |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Cook |
| SmartControl System | Concurrent Programming |
| Control Features | Turntable On/Off |
| SmartControl System | Variable Scroll Speed |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Snacks |
| Control Features | Child Lock |
| Control Features | Add 30 Seconds |
| Control Features | Cooking Complete Reminder |
| Control Features | Delay Start |
| Control Features | Auto Roast (Probe) |
| Cooktop Lighting | Full-View |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Beverage |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Popcorn |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Reheat |
| SmartControl System | Clock |
| SmartControl System | Electronic Scrolling Digital Display |
| SmartControl System | Help Pad |
| Turntable Size | 12 |
POWER / RATINGS
| Frequency (MHz) | 2450 |
| Electrical Input - 120V Amperage | 15 |
| Electrical Input - 120V Watts | 1480 |
ECONOMICAL / QUIET
| Venting Type | Externally Vented |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 10-year magnetron tube |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
CAPACITY
| Exhaust Capacity | 300 ft3/min |
| Total Capacity (cubic feet) | 1.30 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










