1.4 Cu. Ft. Over-the-Range Microwave Oven - JVM1421WC
1.4 Cu. Ft. Over-the-Range Microwave Oven
Model: JVM1421WC

1.4 Cu. Ft. Over-the-Range Microwave Oven
Model: JVM1421WC
Key Features
1.4 cu. ft. capacity
950 Watts©
Electronic touch controls with clock and AM / PM pad
SmartControl system with interactive display
Electronic scrolling digital display
Convenience cooking control pads for Beverage, Popcorn and Reheat
Special offers - microwaves
© IEC-705 test procedure
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
1.4 cu. ft. capacity
950 Watts©
Electronic touch controls with clock and AM / PM pad
SmartControl system with interactive display
Electronic scrolling digital display
Convenience cooking control pads for Beverage, Popcorn and Reheat
Special offers - microwaves
© IEC-705 test procedure
Turntable
Two-speed, high-capacity exhaust fan
Easy mount installation
Child lock-out
Timer on/off
Full-view cooktop lighting with night light
Demo mode with help pad
Certifications
California Prop 65
Specifications
Other
| Cavity (W x H x D) | 19-5/16 x 9-5/16 x 13-3/16 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 16.47 in. |
| Length | 15.06 in. |
| Weight | 61 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 21.47 in. |
| Shipping Length | 20.06 in. |
| Shipping Weight | 101 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 101 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.29 ft³ |
| Dimensional Weight | 53.32 lbs. |
| Total of Cubes | 4.29 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 53.32 lbs. |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 69 lb |
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 61 lb |
| Cavity (W x H x D) | 19-5/16 x 9-5/16 x 13-3/16 |
| Overall Depth | 15 1/16 in |
| Overall Height | 16 15/32 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
ACCESSORIES
| Optional Side Filler Panel Kit | JX48 |
| Recirculating Charcoal Filter Kit | JX81A (Included) |
| Opt. Decorative Panel Kit | JX22SS - Stainless Steel |
FEATURES
| Electronic Digital Display with Clock | Scrolling |
| SmartControl System | Help Pad |
| Timer (On/Off) | No / Yes |
| Reminder (24 hr) | Yes |
| Express Cook | Instant-On 1-6 |
| Style | Over-The-Range |
| Variable Scroll Speed | 5 speeds (sub-pad w/ AM/PM) |
| Microwave Watts (IEC-705) | 950 W |
| Power Levels | 10 |
| Display On/Off | Sub-Pad w/Zero |
| Control Type | Electronic Touch |
| Cooktop Lighting | On/Off |
| Exhaust Fan | 2-Speed High-Capacity |
| Turntable | Glass |
| Time Cook | I & II |
| Cooking Technology | Traditional |
| Minute Cook | Instant-on 1-6 |
| Time Preference | Control Enhancement (1/9) |
| Control Features | Auto & Time Defrost |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Popcorn (Instant-On) |
| Control Features | Delay Start |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Reheat (6 Codes) |
| Control Features | Child Lock |
| Control Features | Add 30 Seconds (Instant-On) |
| Control Features | Cooking Complete Reminder |
| Control Features | Clock with AM/PM Pad |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Beverage (Instant-On) |
| SmartControl System | Concurrent Programming |
| Turntable Size | 12.5 |
APPEARANCE
| Case Color | White |
| Handle | Designer Style |
| Installation | Easy Mount |
| Door Color | White |
POWER / RATINGS
| Frequency (MHz) | 2450 |
| Electrical Input - 120V Amperage | 15 |
| Electrical Input - 120V Watts | 1480 |
ECONOMICAL / QUIET
| Venting Type | Recirculating |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 10-year magnetron tube |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
CAPACITY
| Exhaust Capacity | 300 ft3/min |
| Total Capacity (cubic feet) | 1.40 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.









