Spacemaker Microwave Oven - JVM1650SH
Spacemaker Microwave Oven
Model: JVM1650SH














Spacemaker Microwave Oven
Model: JVM1650SH
Key Features
1.6 cu. ft. capacity
Sensor cooking controls
Convenience cooking controls
Auto and time defrost
Removable oven rack with two positions
Turntable On/Off
Two-speed, 300-CFM venting system
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
1.6 cu. ft. capacity
1000 Watts (IEC-705 test procedure)
Sensor cooking controls
Automatically adjusts time and power for delicious cooking results
Convenience cooking controls
Operating made quick and easy
Auto and time defrost
Defrosting times and power levels are programmed automatically or manually for optimal results
Removable oven rack with two positions
makes multi-dish cooking possible
Turntable On/Off
Controls turntable operation
Two-speed, 300-CFM venting system
Removes smoke, steam and odors
Certifications
California Prop 65
Specifications
Other
| Cavity (W x H x D) | 20-1/4 x 9-1/4 x 14-13/32 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 16.41 in. |
| Length | 15.25 in. |
| Weight | 59 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 21.41 in. |
| Shipping Length | 20.25 in. |
| Shipping Weight | 99 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 99 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.33 ft³ |
| Dimensional Weight | 53.77 lbs. |
| Total of Cubes | 4.33 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 53.77 lbs. |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 67 lb |
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 59 lb |
| Cavity (W x H x D) | 20-1/4 x 9-1/4 x 14-13/32 |
| Overall Depth | 15 1/4 in |
| Overall Height | 16 13/32 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
ACCESSORIES
| Optional Side Filler Panel Kit | JX48 |
| Recirculating Charcoal Filter Kit | JX81A (Optional) |
FEATURES
| Electronic Digital Display with Clock | Scrolling |
| Rack Type | Wire Oven Rack |
| SmartControl System | Help Pad |
| Timer (On/Off) | No / Yes |
| Reminder (24 hr) | Yes |
| Express Cook | Instant-On 1-6 |
| Variable Scroll Speed | 5 speeds (sub-pad w/ AM/PM) |
| Turntable On / Off | Yes |
| Power Levels | 10 |
| Display On/Off | Sub-Pad w/Zero |
| Control Type | Electronic Touch |
| Cooktop Lighting | Bright/Night/Off |
| Sound Volume Control | 4 levels |
| Exhaust Fan | 2-Speed |
| Turntable | Glass |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Snacks (6 Codes) |
| Time Cook | I & II |
| Cooking Technology | Traditional |
| Minute Cook | Instant-on 1-6 |
| Time Preference | Control Enhancement (1/9) |
| Control Features | Auto & Time Defrost |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Popcorn (Instant-On) |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Vegetables (Instant-On, 3 Codes) |
| Control Features | Turntable On/Off |
| Control Features | Child Lock |
| Control Features | Add 30 Seconds (Instant-On) |
| Control Features | Cooking Complete Reminder |
| Control Features | Delay Start |
| Control Features | Clock with AM/PM Pad |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Cook |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Beverage (Instant-On) |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Potato (Instant-On) |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Reheat (Instant-On) |
| Microwave Watts (IEC-705) | 1,000 W |
| SmartControl System | Concurrent Programming |
| Turntable Size | 13.5 |
APPEARANCE
| Case Color | Black |
| Handle | Designer-Style, Stainless |
| Installation | Easy Mount |
| Door Color | Stainless Steel |
| Color Appearance | Stainless Steel |
POWER / RATINGS
| Frequency (MHz) | 2450 |
| Electrical Input - 120V Amperage | 15 |
| Electrical Input - 120V Watts | 1580 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
ECONOMICAL / QUIET
| Venting Type | Externally Vented |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 1.60 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










