1.8 Cu. Ft. Over-the-Range Microwave Oven - JVM1860WD
1.8 Cu. Ft. Over-the-Range Microwave Oven
Model: JVM1860WD




1.8 Cu. Ft. Over-the-Range Microwave Oven
Model: JVM1860WD
Key Features
Sensor cooking controls
Two removable oven racks
14-1/4" recessed turntable
Hidden vent
Quick defrost
Three-speed, 300-CFM vortex venting system
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Sensor cooking controls
Automatically adjusts time and power for delicious cooking results
Two removable oven racks
Make room for up to six plates or three 9" x 13" casserole dishes
14-1/4" recessed turntable
Accommodates large cookware and is easy to clean
Hidden vent
Offers an integrated, streamlined appearance
Quick defrost
Evenly defrosts a pound of meat, poultry or fish in a fraction of the usual time, without precooking or turning the food
Three-speed, 300-CFM vortex venting system
Quickly moves smoke and steam from the cooktop
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 68 lb |
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 60 lb |
| Cavity (W x H x D) | 21-29/32 x 9-1/2 x 14-19/32 |
| Overall Depth | 15 1/4 in |
| Overall Height | 16 13/32 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
APPEARANCE
| Case Color | White |
| Handle | Designer Style |
| Smooth Steel Door | Yes, with Hidden Hinge |
| Installation | Easy Mount |
| Door Color | White |
| Color Appearance | White |
FEATURES
| Microwave Sensor Cooking Controls | Vegetable |
| Control Features | Turntable On/Off |
| Rack Type | 2 Wire Oven Racks; 2 Positions |
| SmartControl System | Variable Scroll Speed |
| Reminder (24 hr) | Yes |
| Express Cook | 1-6 Minutes |
| Style | Over-The-Range |
| Turntable On / Off | Yes |
| Power Levels | 10 |
| Display On/Off | Yes (Bilingual) |
| Control Type | Electronic Touch |
| Cooktop Lighting | Programmable Night Light |
| Program Cooking | Custom Pads |
| Sound Volume Control | Yes |
| Exhaust Fan | 3-Speed plus Boost |
| Turntable | Yes |
| Instant On Controls | Yes |
| Time Cook | I & II |
| Cooking Technology | Traditional |
| Interior Oven Light | Halogen |
| Control Features | Child Lock |
| Control Features | Add 30 Seconds |
| Control Features | Cooking Complete Reminder |
| Control Features | Delay Start |
| Control Features | Auto, Time & Quick Defrost |
| Cooktop Lighting | Halogen |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Beverage |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Chicken |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Fish |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Meats |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Popcorn |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Potatoes |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Reheat |
| Microwave Watts (IEC-705) | 1,000 W |
| SmartControl System | Clock Plus AM/PM Pad and Clocksaver |
| SmartControl System | Concurrent Programming |
| SmartControl System | Electronic Scrolling Digital Display |
| SmartControl System | Help Pad |
| Turntable Size | 14.25 |
POWER / RATINGS
| Frequency (MHz) | 2450 |
| Electrical Input - 120V Amperage | 15 |
| Electrical Input - 120V Watts | 1480 |
ACCESSORIES
| Cookbook | Yes |
ECONOMICAL / QUIET
| Venting Type | Externally Vented |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 10-year magnetron tube |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
Other
| Cavity (W x H x D) | 21-29/32 x 9-1/2 x 14-19/32 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 16.41 in. |
| Length | 15.25 in. |
| Weight | 60 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 21.41 in. |
| Shipping Length | 20.25 in. |
| Shipping Weight | 100 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 100 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.33 ft³ |
| Dimensional Weight | 53.77 lbs. |
| Total of Cubes | 4.33 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 53.77 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 1.80 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










