Spacemaker XL 1800 36" Microwave Oven - JVM3670SK
Spacemaker XL 1800 36" Microwave Oven
Model: JVM3670SK








Spacemaker XL 1800 36" Microwave Oven
Model: JVM3670SK
Key Features
36"-width installation
1.8 cu. ft. capacity
Sensor cooking controls
Active hidden vent
1-lb. quick defrost
14 1/4" recessed turntable
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
36"-width installation
The ideal match for 36" cooktops
1.8 cu. ft. capacity
1100 Watts (IEC-705 test procedure)
Sensor cooking controls
Automatically adjusts time and power for delicious cooking results
Active hidden vent
Integrated design blends in and is easy to clean
1-lb. quick defrost
Defrosts frozen meat, poultry or fish quickly and evenly
14 1/4" recessed turntable
Accommodates large cookware and is easy to clean
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 36 in |
| Approximate Shipping Weight | 80 lb |
| Net Weight | 71 lb |
| Cavity (W x H x D) | 21-29/32 x 9-1/2 x 14-19/32 |
| Overall Depth | 15 1/4 in |
| Overall Height | 16 13/32 in |
| Overall Width | 35 7/8 in |
ACCESSORIES
| Recirculating Charcoal Filter Kit | JX81B |
FEATURES
| Electronic Digital Display with Clock | Scrolling (Bilingual) |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Vegetable |
| Control Features | Turntable On/Off |
| Rack Type | 1 Wire Oven Rack; 2 Positions |
| SmartControl System | Variable Scroll Speed |
| Timer (On/Off) | Yes |
| Reminder (24 hr) | Yes |
| Express Cook | 1-6 Minutes |
| Style | Over-The-Range |
| Variable Scroll Speed | Yes |
| Turntable On / Off | Yes |
| Power Levels | 10 |
| Display On/Off | Yes |
| Control Type | Electronic Touch |
| Cooktop Lighting | Programmable Night Light |
| Multi-Language Capability | Yes |
| Sound Volume Control | Yes |
| Program Cooking | Custom Pads |
| Exhaust Fan | 3-Speed plus Boost |
| Turntable | Glass Recessed |
| Instant On Controls | Yes |
| Time Cook | I & II |
| Cooking Technology | Traditional |
| Interior Oven Light | Halogen |
| Control Features | Child Lock |
| Control Features | Add 30 Seconds |
| Control Features | Cooking Complete Reminder |
| Control Features | Delay Start |
| Control Features | Auto, Time & Quick Defrost |
| Control Features | Help |
| Cooktop Lighting | Halogen |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Beverage |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Chicken |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Fish |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Popcorn |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Potatoes |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Reheat |
| Microwave Watts (IEC-705) | 1,100 W |
| SmartControl System | Clock Plus AM/PM Pad and Clocksaver |
| SmartControl System | Concurrent Programming |
| SmartControl System | Electronic Scrolling Digital Display |
| SmartControl System | Help Pad |
| Turntable Size | 14.25 |
APPEARANCE
| Case Color | Black |
| Handle | Designer-Style, Stainless |
| Oven Door Features | Oven Window |
| Smooth Steel Door | Yes, with Hidden Hinge |
| Installation | Easy Mount |
| Door Color | Stainless Steel |
| Color Appearance | Stainless Steel |
POWER / RATINGS
| Frequency (MHz) | 2450 |
| Electrical Input - 120V Amperage | 15 |
| Electrical Input - 120V Watts | 1480 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 5-year magnetron tube |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
ECONOMICAL / QUIET
| Venting Type | Externally Vented |
Other
| Cavity (W x H x D) | 21-29/32 x 9-1/2 x 14-19/32 |
Dimensions & Weight
| Width | 35.88 in. |
| Height | 16.41 in. |
| Length | 15.25 in. |
| Weight | 71 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.88 in. |
| Shipping Height | 21.41 in. |
| Shipping Length | 20.25 in. |
| Shipping Weight | 111 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 111 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 5.19 ft³ |
| Dimensional Weight | 64.57 lbs. |
| Total of Cubes | 5.19 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 64.57 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 1.80 cu ft |
Where to Buy GE Profile Appliances in Georgia.











