Series 1.7 Cu. Ft. Over-the-Range Microwave Oven - JVM6172SFSS
Key Features
1.7 cu. ft. capacity
Auto and time defrost
Recessed turntable with on/off
Two-speed, 300-CFM venting system
Removable oven rack
Convenience cooking controls
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
1.7 cu. ft. capacity
1000 Watts (IEC-705 test procedure)
Auto and time defrost
Defrosting times and power levels are programmed automatically or manually for optimal results
Recessed turntable with on/off
Controls turntable operation
Two-speed, 300-CFM venting system
Removes smoke, steam and odors
Removable oven rack
Full-width cooking rack allows for multi-level cooking simultaneously, allowing you to cook large quantities of your family’s favorites
Convenience cooking controls
Operating made quick and easy
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 15 in |
| Approximate Shipping Weight | 58 lb |
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 52 lb |
| Cavity (W x H x D) | 20-31/32 x 9-3/8 x 14-3/16 |
| Overall Height | 16 1/2 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
Other
| Cavity (W x H x D) | 20-31/32 x 9-3/8 x 14-3/16 |
FEATURES
| Cooking Modes | Microwave |
| Electronic Digital Display with Clock | Scrolling |
| Control Features | Vent Fan |
| Rack Type | 1 Wire Oven Rack; 1 Position |
| Express Cook | 1-6 Minutes |
| Style | Over-The-Range |
| Turntable On / Off | Yes |
| Power Levels | 10 |
| Control Type | Electronic Touch |
| Display On/Off | Yes |
| Cooktop Lighting | Programmable Night Light |
| Exhaust Fan | 300-CFM |
| Turntable | Glass Recessed |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Vegetable |
| Cooking Technology | Microwave |
| Interior Oven Light | Incandescent |
| Control Features | Add 30 Seconds |
| Control Features | Timer On/Off |
| Control Features | Cook Time |
| Control Features | AM/PM |
| Control Features | Set Clock |
| Control Features | Power Level |
| Control Features | Clock Display |
| Control Features | Cancel/Off |
| Control Features | Lock Controls |
| Control Features | Start/Pause |
| Control Features | Auto Night Light |
| Control Features | Sound |
| Control Features | Surface Light |
| Control Features | Turntable On/Off |
| Cooktop Lighting | Incandescent - 2 Bulbs |
| Cooktop Lighting | Bright/Night/Off |
| Exhaust Fan | 2-Speed |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Popcorn |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Beverage |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Potato |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Reheat |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Defrost: Weight/Time |
| Microwave Watts (IEC-705) | 1,000 W |
| Turntable Size | 11.5 |
ECONOMICAL / QUIET
| Non-Vented | Optional |
| Venting Type | Externally Vented |
ACCESSORIES
| Optional Side Filler Panel Kit | JX36CSS |
| Recirculating Charcoal Filter Kit | JX81J (Included) |
| Optional Kits | 15" Bump Out Kit - JXBUMPBB |
APPEARANCE
| Case Color | Gray |
| Handle | Stainless Steel Appearance |
| Oven Door Features | Oven Window |
| Installation | Easy Mount |
| Door Color | Stainless Steel |
| Color Appearance | Stainless Steel |
POWER / RATINGS
| Input Volts/Hertz | 120/60 |
| Electrical Input - 120V Amperage | 15 |
| Electrical Input - 120V Watts | 1600 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
CAPACITY
| Vent CFM | 300 |
| Total Capacity (cubic feet) | 1.70 cu ft |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 16.5 in. |
| Length | 15 in. |
| Weight | 52 lbs. |
| Approximate Shipping Weight | 58 lb |
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 52 lb |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 21.5 in. |
| Shipping Length | 20 in. |
| Shipping Weight | 92 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 92 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.28 ft³ |
| Dimensional Weight | 53.19 lbs. |
| Total of Cubes | 4.28 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 53.19 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.

























