Series 1.7 Cu. Ft. Over-the-Range Sensor Microwave Oven - JVM6175DFWW
Series 1.7 Cu. Ft. Over-the-Range Sensor Microwave Oven
Model: JVM6175DFWW

Product Video

Series 1.7 Cu. Ft. Over-the-Range Sensor Microwave Oven
Model: JVM6175DFWW
Key Features
1.7 cu. ft. capacity
Sensor cooking controls
Auto and time defrost
Recessed turntable with on/off
Two-speed, 300-CFM venting system
Removable two-position oven rack
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
1.7 cu. ft. capacity
1000 Watts (IEC-705 test procedure)
Sensor cooking controls
Automatically adjusts time and power for delicious cooking results
Auto and time defrost
Defrosting times and power levels are programmed automatically or manually for optimal results
Recessed turntable with on/off
Controls turntable operation
Two-speed, 300-CFM venting system
Removes smoke, steam and odors
Removable two-position oven rack
Flexibility to cook large quantities of your family’s favorites
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 29.875 in |
| Overall Depth | 15 in |
| Overall Height | 16.5 in |
| Approximate Shipping Weight | 57 lb |
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 51 lb |
| Cavity (W x H x D) | 20-1/4 x 9-1/4 x 14-13/32 |
Other
| Cavity (W x H x D) | 20-1/4 x 9-1/4 x 14-13/32 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 16.5 in. |
| Length | 15 in. |
| Weight | 51 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 21.5 in. |
| Shipping Length | 20 in. |
| Shipping Weight | 91 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 91 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.28 ft³ |
| Dimensional Weight | 53.19 lbs. |
| Total of Cubes | 4.28 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 53.19 lbs. |
FILTER
| App Filter - Convection | No |
| App Filter - Venting Type | External |
| App Filter - Control Type | Electronic touchpad |
| App Filter - Wattage | 1000 to 1099 |
| App Filter - Cooking Technology | Microwave Only |
| App Filter - Cabinet Width | Cooking 30 in. (Standard) |
| App Filter - Product Type | Microwave Over-the-Range |
| App Filter - Capacity | Microwave Medium (1.5 - 1.8 cu. ft.) |
| App Filter - Voltage | 120V |
FEATURES
| Cooking Modes | Microwave |
| Electronic Digital Display with Clock | Scrolling |
| Rack Type | 1 Wire Oven Rack; 2 Positions |
| Express Cook | 1-6 Minutes |
| Style | Over-The-Range |
| Turntable On / Off | Yes |
| Microwave Watts (IEC-705) | 1000 W |
| Power Levels | 10 |
| Control Type | Electronic Touch |
| Display On/Off | Yes |
| Sound Volume Control | Yes |
| Exhaust Fan | 300-CFM |
| Turntable | Glass Recessed |
| Cooking Technology | Microwave |
| Turntable Size | 11.5 in |
| Interior Oven Light | Incandescent |
| Control Features | Add 30 Seconds |
| Cooktop Lighting | Incandescent - 2 Bulbs |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Defrost: Weight/Time |
ECONOMICAL / QUIET
| Non-Vented | Optional |
| Venting Type | Externally Vented |
ACCESSORIES
| Optional Side Filler Panel Kit | JX36CWW |
| Recirculating Charcoal Filter Kit | JX81J (Included) |
| Optional Kits | 15" Bump Out Kit - JX15BUMPWW |
APPEARANCE
| Case Color | White |
| Handle | Color-Matched |
| Oven Door Features | Oven Window |
| Installation | Easy Mount |
| Door Color | White |
| Color Appearance | White |
POWER / RATINGS
| Input Volts/Hertz | 120/60 |
| Electrical Input - 120V Amperage | 15 |
| Electrical Input - 120V Watts | 1580 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
CAPACITY
| Vent CFM | 300 |
| Total Capacity (cubic feet) | 1.7 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.











