$349.99
Was$599.99Save $250.00 (42%)
1.7 Cu. Ft. Smart Over-the-range Microwave Oven - SMO1759JS
$349.99
Was$599.99Save $250.00 (42%)
Key Features
Works with Alexa for Hands-Free Control with 65 Voice Commands
Contemporary Design, Edge-to-Edge Stainless Steel with Gray Interior, and Bright LED Lighting
Premium Bright White LED Modern, Easy to-Read Display
Express Cook Up to 10 Minutes for Instant Start Cooking
Sensor Cook Menu, Precise Cooking, and Reheating with Clear and Simple Controls
Melt/Soften Feature Quickly Melts Butter or Chocolate, and Softens Cheese, Ice Cream or Cream Cheese
Perfect Design for Your Dream Kitchen
Works with Alexa
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Works with Alexa for Hands-Free Control with 65 Voice Commands
Contemporary Design, Edge-to-Edge Stainless Steel with Gray Interior, and Bright LED Lighting
Premium Bright White LED Modern, Easy to-Read Display
Express Cook Up to 10 Minutes for Instant Start Cooking
Sensor Cook Menu, Precise Cooking, and Reheating with Clear and Simple Controls
Melt/Soften Feature Quickly Melts Butter or Chocolate, and Softens Cheese, Ice Cream or Cream Cheese
Perfect Design for Your Dream Kitchen
The Sharp, SMO1759JS Over-the-Range Microwave Oven is a contemporary and stylish addition to your dream kitchen. With edge-to-edge stainless steel, and black glass, this oven pairs beautifully with other stainless steel appliances. The easy-to-read, white display, gray interior and bright LED interior and cooktop lighting are elegant finishing touches for your modern kitchen.
Works with Alexa
The Sharp® SMO1759JS Over-the-Range Microwave Oven Works with Alexa for hands-free control with 65 voice commands to make the most of this oven's features, Must register with Amazon Alexa App.. What can be easier than just asking, "Alexa, microwave frozen veggies, " to your Amazon Echo device, Amazon Echo device not included. Amazon, Echo, Alexa, and all related logos are trademarks of Amazon.com, Inc. or its affiliates. Apple and iPhone are trademarks of Apple Inc. registered in the U.S. and other countries. Android and Google Play are trademarks of Google LLC. ?
Make Yesterday’s Food Tonight’s Feast
Our Over-the-Range Microwave Ovens save on counter space without compromising functionality. These full-feature microwaves offer convenient Sensor Cook Technology, Sensor Reheat, and a Melt/Soften feature specifically tuned to quickly melt butter or chocolate, and soften cheese, ice cream, or cream cheese.
Built to Fit Your Needs
The SMO1759JS features a powerful 2-speed ventilation system, heat deflector, and easy-to-replace filters. Slide-in grease filters are easy to reach and replace. With decades of experience designing innovative cooking appliances, it's easy to see why cooks around the world trust Sharp.
Precise Cooking Technology
Sensor Cook Technology automatically adjusts the cooking time for your favorite treats like frozen dinners, frozen vegetables, potato, rice, frozen breakfast, and pizza.
Convenience at Your Fingertips
Convenient, preset, one-touch keys get you started for the most popular cooking times, from thirty seconds to up to 10 minutes.
Size
Large 1.7 cu. ft. capacity, 13.6" removable glass turntable
Finishes
Stainless steel, Easy-to-clean, gray interior, Bright, white LED lighting, Premium white LED display
Settings
Works with Alexa for hands-free control with 65 voice commands, +30 Sec key, Melt/Soften function, Auto Cook and Auto Defrost settings, 2-Speed ventilation system
Power
1000 Watts Output, 11 Cooking Power Levels
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
DESIGN
| Interior Color | Gray |
| Interior light | LED |
| Control Panel Color | Black |
| Control Type | Touch Control |
| Door Finish | Stainless Steel |
| Display | White LED |
| Microwave Door Release | Hidden Pocket Handle (Right Side) |
| Heat Deflector | Yes |
FEATURES
| Capacity (cu. ft.) | 1.7 cu. ft. |
| Heating Type | Microwave |
| Output Power (watts) | 1000 Watts |
| Configuration | Over-the-Range |
| Ventilation Fan Speeds | 2 (Hi / Lo) |
| Ventilation Type | Outside-Top Exhaust (Vertical Duct)Outside-Back Exhaust (Horizontal Duct)Recirculating (Non-vented, Ductless) |
| Cooktop Lighting | LED |
| Turntable Type | Removable, Glass |
| Turntable Diameter | 13.6" |
| Turntable On/Off | Yes |
| Express Cook | 1-10 Minutes |
| Time Cook | Yes |
| Timer | Yes |
| Mute | Yes |
| Display On/Off | Yes |
| +30 Sec Key | Yes |
| Cooking Power Levels | 11 |
| Clock | Yes |
| Control Lock | Yes |
| Grease Filters/Type | 2, Sliding |
| Charcoal Filter | 1 |
| Filter Reset Reminder | Yes |
ADDITIONAL FEATURES
| Works with Alexa | Yes |
MENU ITEMS
| Entrees | Frozen Dinner, Chicken, Fish, Casserole/Pasta, Pizza, Frozen Breakfast |
| Sensor Reheat | Yes |
| Sides | Fresh Veggies, Frozen Veggies, Rice, Potatoes |
| Auto Cook | Hot Cereal, Meal In a Cup, Frozen Kids Meal, Scrambled Eggs, Bacon, Frozen Pizza, Stuffed Mushrooms, Fudge Brownies, Hot Dogs |
| Popcorn | 1.75 oz., 3.0 oz., 3.5 oz. |
| Beverage | Milk, Coffee |
| Melt/Soften | Melt Butter, Melt Chocolate, Soften Cheese, Soften Cream Cheese, Soften Ice Cream |
| Auto Defrost | Meat, Poultry, Fish |
OPTIONAL ACCESSORIES
| Product Name | Charcoal Filter |
| Model | RK233 |
| Color | Black |
| UPC | 074000622272 |
| Product Name | Grease Filter |
| Model | RK235 |
| Color | Stainless Steel |
| UPC | 074000622289 |
Performance
| Duct Orientation | Horizontal / Vertical |
| Size | 3 1/4" x 10" |
| Damper | Included |
Sones
| Normal | 1.0 |
| High | 7.0 |
CFM
| Normal (0.015 in w.g.) | 90 |
| High (0.1 in. w.g.) | 260 - 270 |
WARRANTY/UPC
| Parts | 1 year limited |
| Labor | 1 year limited |
| Magnetron Tube | Additional 6 years (part only) |
| UPC | 074000622227 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 62.2 in. |
| Length | 16.41 in. |
| Weight | - |
| Cavity Dimensions | 20-29/32" x 14-9/16" x 9-7/8" |
| Shipping Dimensions | 33-9/32" x 19-9/32" x 20-15/32" |
| Product Weight / Shipping Weight | 54.0 lbs. / 62.2 lbs. |
| Cavity Dimensions | 20-29/32" x 14-9/16" x 9-7/8" |
| Shipping Dimensions | 33-9/32" x 19-9/32" x 20-15/32" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33.28 in. |
| Shipping Height | 19.28 in. |
| Shipping Length | 20.47 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 17.64 ft³ |
| Dimensional Weight | 219.33 lbs. |
| Total of Cubes | 17.64 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 219.33 lbs. |
DIMENSIONS & WEIGHT (in./lbs.) (W x H x D)
| Cavity Dimensions | 20-29/32" x 14-9/16" x 9-7/8" |
| Product Dimensions | 29-7/8" x 15-25/32" x 16-13/32" |
| Shipping Dimensions | 33-9/32" x 19-9/32" x 20-15/32" |
| Product Weight / Shipping Weight | 54.0 lbs. / 62.2 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Sharp Appliances in Georgia.












