27" Built-In Double Wall Oven - JKP27WDWW
27" Built-In Double Wall Oven
Model: JKP27WDWW


27" Built-In Double Wall Oven
Model: JKP27WDWW
Key Features
TrueTemp system
2 extra-large 3.9 cu. ft. capacity ovens (self-clean upper oven)
SmartSet electronic oven controls (upper oven)
Certified sabbath mode (upper oven)
2 oven racks with 4 embossed rack positions in each oven
True frameless glass oven doors with big clear view windows
Installation flexibility
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
TrueTemp system
2 extra-large 3.9 cu. ft. capacity ovens (self-clean upper oven)
SmartSet electronic oven controls (upper oven)
Certified sabbath mode (upper oven)
2 oven racks with 4 embossed rack positions in each oven
True frameless glass oven doors with big clear view windows
Installation flexibility
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 51 in |
| Approximate Shipping Weight | 183 lb |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 25 x 49-11/16 x 23-5/8 |
| Oven Interior Dimensions (lower) | 21 1/2 x 17 x 18 1/4 |
| Cabinet Width | 27 in |
| Net Weight | 163 lb |
| Oven Interior Dimensions (upper) | 21 1/2 x 17 x 18 1/4 |
| Overall Depth | 23 5/8 in |
| Overall Width | 26 5/8 in |
FEATURES
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option (Upper) |
| Broiler Pan and Grid | Yes |
| Configuration | Double Oven |
| Temperature Management System | True Temp System (Upper) |
| Oven Control Features | Variable Broil (Upper) |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic (Upper) |
| Control Type | SmartSet (Upper) |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 4 / 4 |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean Upper; Standard Clean (Lower) |
| Cooking Technology | Traditional |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions (Both Ovens) |
| Interior Oven Light | Yes |
| Oven Control Features | Delay Bake Option With Cook & Hold (Upper) |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable (Upper) |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override (Upper) |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Oven Light Pad |
| Oven Control Features | Start Pad (Upper) |
| Oven Control Features | Sabbath Mode (Upper) |
| Oven Control Features | Control Lock Capability (Upper) |
| Oven Control Features | Optional Clock Display |
| Oven Control Features | Temperature Display (Upper) |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks (Both Ovens) |
APPEARANCE
| Frameless Oven Door(s) | Color-Matched |
| Handle | Sure Grip Designer-Style |
| Oven Door Features | Big Clear View Oven Window |
| Installation | Flush Appearance |
| Color Appearance | White on White |
POWER / RATINGS
| Broiler Wattage | 3400/2000 |
| Amp Rating at 208V | 30 |
| KW Rating at 208V | 5.3 |
| Amp Rating at 240V | 30 |
| Bake Wattage | 3400W/2650W |
| KW Rating at 240V | 7.1 |
CAPACITY
| Capacity (Cu. Ft.) | 3.9 Upper / 3.9 Lower |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
Other
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 25 x 49-11/16 x 23-5/8 |
| Oven Interior Dimensions (lower) | 21 1/2 x 17 x 18 1/4 |
Dimensions & Weight
| Width | 26.63 in. |
| Height | 51 in. |
| Length | 23.63 in. |
| Weight | 163 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 31.63 in. |
| Shipping Height | 56 in. |
| Shipping Length | 28.63 in. |
| Shipping Weight | 203 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 203 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.56 ft³ |
| Dimensional Weight | 230.79 lbs. |
| Total of Cubes | 18.56 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 230.79 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










