27" Built-In Double Wall Oven - JKP35DPBB
27" Built-In Double Wall Oven
Model: JKP35DPBB




Product Video

27" Built-In Double Wall Oven
Model: JKP35DPBB
Key Features
Double oven 7.6 cu. ft. total oven capacity (3.8 cu. ft. upper / 3.8 cu. ft. lower)
Electronic oven controls
TrueTemp oven system (upper oven)
Interior oven light
Four-pass broil element
Hidden bake oven interior
Four-pass bake element
Self-clean oven (upper oven)
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Double oven 7.6 cu. ft. total oven capacity (3.8 cu. ft. upper / 3.8 cu. ft. lower)
More room for cooking more dishes at once
Electronic oven controls
Electronic touch pads are easy to operate
TrueTemp oven system (upper oven)
Even heat distribution and maximum oven control
Interior oven light
Illuminates the oven interior
Four-pass broil element
Provides more even coverage of the food on the broiler pan
Hidden bake oven interior
Conceals the lower oven element to simplify cleaning
Four-pass bake element
Powerful heating element delivers fast response and superior heat distribution
Self-clean oven (upper oven)
Cleans the upper oven cavity without need of scrubbing
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 51 in |
| Cabinet Width | 27 in |
| Net Weight | 163 lb |
| Oven Interior Dimensions (upper) | 21 1/2 x 17 x 18 1/4 |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 25 x 50-1/8 x 23-1/2 |
| Oven Interior Dimensions (lower) | 21 1/2 x 17 x 18 1/4 |
| Approximate Shipping Weight | 184 lb |
| Overall Depth | 23 5/8 in |
| Overall Width | 26 5/8 in |
POWER / RATINGS
| Bake Wattage | 2100W |
| KW Rating at 240V | 6.8 |
| Amp Rating at 208V | 30 |
| Broiler Wattage | 3400W |
| Amp Rating at 240V | 30 |
| KW Rating at 208V | 5.1 |
FEATURES
| Oven Cooking Modes | Thermal Bake |
| Oven Interior | Hidden Bake |
| Cooking Technology | Traditional |
| Oven Features | 4-Pass Broil Element |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option (Upper) |
| Configuration | Double Oven |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 4 |
| Oven Control Features | Variable Broil (Upper) |
| Temperature Management System | True Temp System (Upper) |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean Upper; Standard Clean (Lower) |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal (Upper) |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override (Upper) |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable (Upper) |
| Oven Control Features | Sabbath Mode (Upper) |
| Oven Control Features | Control Lock Capability (Upper) |
| Oven Control Features | Delay Bake Option With Cook & Hold (Upper) |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Light Self Clean Mode (Upper) |
| Oven Control Features | Optional Clock Display |
| Oven Control Features | Oven Light Pad |
| Oven Control Features | Start Pad (Upper) |
| Oven Control Features | Temperature Display (Upper) |
| Oven Features | 4-Pass Bake Element |
| Oven Interior | Auto Halogen Oven Interior Light |
| Oven Rack Features | 2 Heavy-Duty Oven Racks (Both Ovens) |
APPEARANCE
| Frameless Oven Door(s) | Black Glass |
| Oven Door Features | Big Hearth Oven Window |
| Handle Color | Color-Matched |
| Color Appearance | Black |
| Installation | Above Warming Drawer |
| Handle Design | D-shaped |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
CAPACITY
| Capacity (Cu. Ft.) | 3.8 Upper / 3.8 Lower |
Other
| Oven Interior Dimensions (upper) | 21 1/2 x 17 x 18 1/4 |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 25 x 50-1/8 x 23-1/2 |
Dimensions & Weight
| Width | 26.63 in. |
| Height | 51 in. |
| Length | 23.63 in. |
| Weight | 163 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 31.63 in. |
| Shipping Height | 56 in. |
| Shipping Length | 28.63 in. |
| Shipping Weight | 203 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 203 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.56 ft³ |
| Dimensional Weight | 230.79 lbs. |
| Total of Cubes | 18.56 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 230.79 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










