24" Double Wall Oven - JRP24BDBB
24" Double Wall Oven
Model: JRP24BDBB




Product Video

24" Double Wall Oven
Model: JRP24BDBB
Key Features
Electronic oven controls
Standard window
Interior oven light
Two oven racks
Multiple oven rack positions
Frameless glass oven door
Self-clean oven
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Electronic oven controls
One-touch electronic pads are easy-to-use and allow for simple oven operation
Standard window
Provides a convenient viewing area to check the progress of food
Interior oven light
Supplies light to make viewing the progress of cooking easy and convenient
Two oven racks
Feature a durable construction to help accommodate any size or type of cookware
Multiple oven rack positions
Delivers flexibility and allows consumers to make the most of available oven capacity
Frameless glass oven door
Offers an easy-to-clean and stylish design that blends seamlessly into existing cabinetry
Self-clean oven
Cleans the oven cavity without the need for scrubbing
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option (Upper) |
| Configuration | Double Oven |
| Broiler Pan and Grid | Yes |
| Oven Control Features | Variable Broil (Upper) |
| Control Type | SmartSet (Upper) |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic (Upper) |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 4 / 4 |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean Upper; Standard Clean (Lower) |
| Cooking Technology | Traditional |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions (Both Ovens) |
| Interior Oven Light | Yes |
| Oven Control Features | Delay Bake Option With Cook & Hold (Upper) |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable (Upper) |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override (Upper) |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Oven Light Pad |
| Oven Control Features | Start Pad (Upper) |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability (Upper) |
| Oven Control Features | Optional Clock Display |
| Oven Control Features | Temperature Display (Upper) |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks (Both Ovens) |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 171 lb |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 22-1/2 x 48-1/8 x 23-1/2 |
| Oven Interior Dimensions (lower) | 17 x 15 x 18-1/2 |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 151 lb |
| Oven Interior Dimensions (upper) | 17 x 15 x 18-1/2 |
| Overall Depth | 23 1/8 in |
| Overall Height | 48 5/8 in |
| Overall Width | 23 3/4 in |
APPEARANCE
| Frameless Oven Door(s) | Color-Matched |
| Handle | Designer Style |
| Oven Door Features | Oven Window |
| Color Appearance | Black on Black |
POWER / RATINGS
| Broiler Wattage | 3400W |
| Amp Rating at 208V | 30 |
| KW Rating at 208V | 5.3 |
| Amp Rating at 240V | 30 |
| Bake Wattage | 2600W |
| KW Rating at 240V | 7.1 |
CAPACITY
| Capacity (Cu. Ft.) | 2.7 Upper / 2.7 Lower |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
Other
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 22-1/2 x 48-1/8 x 23-1/2 |
| Oven Interior Dimensions (lower) | 17 x 15 x 18-1/2 |
Dimensions & Weight
| Width | 23.75 in. |
| Height | 48.63 in. |
| Length | 23.13 in. |
| Weight | 151 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.75 in. |
| Shipping Height | 53.63 in. |
| Shipping Length | 28.13 in. |
| Shipping Weight | 191 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 191 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 15.45 ft³ |
| Dimensional Weight | 192.13 lbs. |
| Total of Cubes | 15.45 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 192.13 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










