30" Built-In Double Wall Oven with Convection - JT5500FMDS
30" Built-In Double Wall Oven with Convection
Model: JT5500FMDS













Product Video

30" Built-In Double Wall Oven with Convection
Model: JT5500FMDS
Key Features
True European Convection (upper oven)
Self-clean with Steam Clean option (both ovens)
Self-clean, heavy-duty oven racks
Glass touch controls
Halogen oven lighting
Eight-pass broil element
Double oven 10.0 cu. ft. total oven capacity (5.0 cu. ft. both ovens)
Black gloss oven interior
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
True European Convection (upper oven)
Achieve delicious results from a third heating element and fan combination
Self-clean with Steam Clean option (both ovens)
Clean your oven the way you want
Self-clean, heavy-duty oven racks
Conveniently clean your oven and racks together
Glass touch controls
Set temperatures quickly and clean with little effort
Halogen oven lighting
Easily see how your food is baking
Eight-pass broil element
Get full broil coverage and even browning from edge to edge
Double oven 10.0 cu. ft. total oven capacity (5.0 cu. ft. both ovens)
Large meals are easy with capacity that fits more at one time
Black gloss oven interior
Enjoy a clean and sleek appearance
Hidden bake oven interior
Make cleanup easy by eliminating hard-to-reach areas
Fit Guarantee
Replacing a similar wall oven from GE Appliances or another brand? GE wall ovens are guaranteed for an exact fit or GE Appliances will pay up to $300 toward modifications. See offer criteria and details
Ten-pass bake element
Even baking is assured with heat that covers more surface area
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 53 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 260 lb |
| Oven Interior Dimensions (upper) | 25 x 17-3/8 x 20-1/4 |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 28-1/2 x 51-13/16 x 23-1/2 |
| Oven Interior Dimensions (lower) | 25 x 17-3/8 x 20-1/4 |
| Overall Depth | 26 3/4 in |
| Overall Width | 29 3/4 in |
| Approximate Shipping Weight | 260 lb |
POWER / RATINGS
| Bake Wattage | 2850W |
| Convection Wattage | 2400W |
| KW Rating at 240V | 8.4 |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Broiler Wattage | 4000W |
| Amp Rating at 240V | 40 |
| KW Rating at 208V | 6.3 |
FEATURES
| Oven Cooking Modes | Thermal Broil (Both Ovens) |
| Oven Interior | Hidden Bake (Both Ovens) |
| Cooking Technology | Convection Upper; Traditional Lower |
| Oven Features | Closed Door Broiling |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Configuration | Double Oven |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 / 6 |
| Oven Control Features | Warm Mode (Both Ovens) |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions (Both Ovens) |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Cooking System | True European Convection (Upper) |
| Control Type | LED |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean with Steam Clean Option |
| Control Type | Glass Touch |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Auto Recipe Conversion (Upper) |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Delay Time |
| Oven Control Features | Digipad Numeric Entry |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Hi / Low Broil |
| Oven Control Features | Light Self Clean Mode (Both Ovens) |
| Oven Control Features | Mis-Wire Detection |
| Oven Control Features | Optional Clock Display |
| Oven Control Features | Proof Mode (Lower) |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake Multi-Rack (Upper Oven) |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast (Upper) |
| Oven Cooking Modes | Thermal Bake (Both Ovens) |
| Oven Features | 8-Pass Broil Element |
| Oven Features | 10-Pass Bake Element |
| Oven Interior | 2 Halogen Interior Oven Lights (Upper) |
| Oven Interior | 1 Halogen Interior Oven Light (Lower) |
| Oven Interior | Black Gloss Finish |
| Oven Rack Features | 3 Self-Clean Heavy-Duty Oven Racks (Upper) / 2 Self-Clean Heavy-Duty Oven Racks (Lower) |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Color Appearance | Fingerprint Resistant Black Slate |
| Installation | Above Warming Drawer |
| Handle | Designer Style |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Full 1-year in-home warranty |
CAPACITY
| Capacity (Cu. Ft.) | 5.0 Upper / 5.0 Lower |
Other
| Oven Interior Dimensions (upper) | 25 x 17-3/8 x 20-1/4 |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 28-1/2 x 51-13/16 x 23-1/2 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.75 in. |
| Height | 53 in. |
| Length | 26.75 in. |
| Weight | 260 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.75 in. |
| Shipping Height | 58 in. |
| Shipping Length | 31.75 in. |
| Shipping Weight | 300 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 300 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 24.41 ft³ |
| Dimensional Weight | 303.44 lbs. |
| Total of Cubes | 24.41 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 303.44 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










