30" Built-In Double Wall Oven - JTP28SKSS
30" Built-In Double Wall Oven
Model: JTP28SKSS




Product Video

30" Built-In Double Wall Oven
Model: JTP28SKSS
Key Features
Super-large oven capacity
Electronic oven controls
TrueTemp system
Interior oven light
Dual-element bake
Self-clean oven (upper oven)
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Super-large oven capacity
Provides the impressively large oven interior for cooking more dishes and large meals at one time
Electronic oven controls
One-touch electronic pads are easy-to-use and allow for simple oven operation
TrueTemp system
Delivers even heat distribution and maximum oven control
Interior oven light
Supplies light to make viewing the progress of cooking easy and convenient
Dual-element bake
Alternates the upper broiling element and the lower baking element for even heating and optimal baking results
Self-clean oven (upper oven)
Cleans the upper oven cavity without need of scrubbing
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option (Upper) |
| Configuration | Double Oven |
| Temperature Management System | True Temp System (Upper) |
| Oven Control Features | Variable Broil (Upper) |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic (Upper) |
| Control Type | SmartSet (Upper) |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 / 6 |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean Upper; Standard Clean (Lower) |
| Cooking Technology | Traditional |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions (Both Ovens) |
| Oven Features | Closed Door Broiling |
| Interior Oven Light | Yes |
| Oven Control Features | Delay Bake Option With Cook & Hold (Upper) |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable (Upper) |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal (Upper) |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override (Upper) |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Oven Light Pad |
| Oven Control Features | Start Pad (Upper) |
| Oven Control Features | Light Self Clean Mode (Upper) |
| Oven Control Features | Sabbath Mode (Upper) |
| Oven Control Features | Control Lock Capability (Upper) |
| Oven Control Features | Optional Clock Display |
| Oven Control Features | Temperature Display (Upper) |
| Oven Features | 6-Pass Broil Element |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks Upper / 2 Oven Racks (Lower) |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 250 lb |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 28-1/2 x 51-13/16 x 23-1/2 |
| Oven Interior Dimensions (lower) | 24 x 17 1/2 x 18 1/4 |
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 229 lb |
| Oven Interior Dimensions (upper) | 24 x 17 1/2 x 18 1/4 |
| Overall Depth | 23 1/2 in |
| Overall Height | 52 7/8 in |
| Overall Width | 29 3/4 in |
APPEARANCE
| Frameless Oven Door(s) | Color-Matched |
| Handle | Stainless Steel |
| Oven Door Features | Big Clear View Oven Window |
| Color Appearance | Stainless Steel |
POWER / RATINGS
| Broiler Wattage | 3600W |
| Amp Rating at 208V | 30 |
| KW Rating at 208V | 6.0 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
| Bake Wattage | 3410W |
| KW Rating at 240V | 8.0 |
CAPACITY
| Capacity (Cu. Ft.) | 4.4 Upper / 4.4 Lower |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 28-1/2 x 51-13/16 x 23-1/2 |
| Oven Interior Dimensions (lower) | 24 x 17 1/2 x 18 1/4 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.75 in. |
| Height | 52.88 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 229 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.75 in. |
| Shipping Height | 57.88 in. |
| Shipping Length | 28.5 in. |
| Shipping Weight | 269 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 269 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.39 ft³ |
| Dimensional Weight | 265.94 lbs. |
| Total of Cubes | 21.39 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 265.94 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










