27" Built-In Combination Microwave/Oven - JK3800DHWW
27" Built-In Combination Microwave/Oven
Model: JK3800DHWW

















Product Video

27" Built-In Combination Microwave/Oven
Model: JK3800DHWW
Key Features
Fit Guarantee
1.7 cu. ft. microwave capacity (1000 Watts (IEC-705 test procedure)
Sensor cooking microwave (upper oven)
16" turntable (upper oven)
Self-clean with Steam Clean option (lower oven)
Self-clean, heavy-duty oven racks (lower oven)
Glass touch controls
Halogen interior oven lighting (lower oven)
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Fit Guarantee
Replacing a similar wall oven from GE Appliances or another brand? GE wall ovens are guaranteed for an exact fit or GE Appliances will pay up to $300 toward modifications. See offer criteria and details
1.7 cu. ft. microwave capacity (1000 Watts (IEC-705 test procedure)
Sensor cooking microwave (upper oven)
Provide a built-in sensor in the upper microwave that automatically calculates and adjusts cooking times and power levels for favorite foods
16" turntable (upper oven)
Rotates food throughout the cooking cycle for even cooking results
Self-clean with Steam Clean option (lower oven)
Clean your oven the way you want
Self-clean, heavy-duty oven racks (lower oven)
Conveniently clean your oven and racks together
Glass touch controls
Set temperatures quickly and clean with little effort
Halogen interior oven lighting (lower oven)
Easily see how your food is baking
10-pass bake element (lower oven)
Even baking is assured with heat that covers more surface area
8-pass broil element (lower oven)
Get full broil coverage and even browning from edge to edge
Certifications
California Prop 65
UL
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 26.75 in. |
| Height | 42.38 in. |
| Length | 26.88 in. |
| Weight | 172 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 31.75 in. |
| Shipping Height | 47.38 in. |
| Shipping Length | 31.88 in. |
| Shipping Weight | 212 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 212 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 17.63 ft³ |
| Dimensional Weight | 219.16 lbs. |
| Total of Cubes | 17.63 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 219.16 lbs. |
POWER / RATINGS
| Electrical Input - 120V Amperage | 15 |
| Bake Wattage | 2600W |
| KW Rating at 240V | 7.2 |
| Electrical Input - 120V Watts | 1800 |
| Amp Rating at 208V | 30 |
| Broiler Wattage | 3400W |
| Amp Rating at 240V | 30 |
| KW Rating at 208V | 5.4 |
| Volts/Hertz | 120V; 60Hz |
FEATURES
| Fuel Type | Electric |
| Product Type | Microwave Oven Combination |
| Cooking Technology | Microwave/Traditional |
| Oven Features | 8-Pass Broil Element |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Configuration | Double Oven |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Power Levels | 10 |
| Sabbath Mode | Yes |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions (Lower) |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic (Lower) |
| Control Type | Glass Touch |
| OU Certified | No |
| Style | Built-In |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean with Steam Clean Option (Lower) |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Defrost |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Interior | 1 Halogen Interior Oven Light (Upper) |
| Oven Interior | Hidden Bake |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Reheat |
| Control Type | Dial |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Cook |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Express |
| Microwave Watts (IEC-705) | 1,000 W |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Defrost Mode |
| Oven Control Features | Delay Start |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Features | 10-Pass Bake Element |
| Oven Interior | 1 Halogen Interior Oven Light (Lower) |
| Oven Rack Features | 2 Self-Clean Heavy-Duty Oven Racks (Lower) |
| Product Type | Double Oven |
| Turntable Size | 16 |
APPEARANCE
| Frameless Oven Door(s) | White Glass |
| Oven Door Features | Frameless Glass Door |
| Handle Color | White |
| Color Appearance | White |
| Installation | Above Warming Drawer |
| Handle Design | Designer Style |
| Oven Door Features | Big Clear View Oven Window (Lower) |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 27 in |
| Net Weight | 172 lb |
| Oven Interior Dimensions (upper) | 20-1/16 x 8-1/2 x 17 |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 25 x 41-1/8 x 23-1/2 |
| Oven Interior Dimensions (lower) | 21-1/2 x 17-1/4 x 20 |
| Approximate Shipping Weight | 192 lb |
| Overall Depth | 26 7/8 in |
| Overall Height | 42 3/8 in |
| Overall Width | 26 3/4 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
CAPACITY
| Capacity (Cu. Ft.) | 1.7 Upper / 4.3 Lower |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.











