30" Built-In Double Microwave/Thermal Oven - JTP86CFCC
30" Built-In Double Microwave/Thermal Oven
Model: JTP86CFCC


Product Video

30" Built-In Double Microwave/Thermal Oven
Model: JTP86CFCC
Key Features
Super-large oven capacity
Electronic oven controls
TrueTemp oven system (lower oven)
1.6 cu. ft. capacity (upper oven only)
Turntable (upper oven)
Sensor cooking microwave (upper oven)
Self-clean oven
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Super-large oven capacity
Provides the impressively large oven interior for cooking more dishes and large meals at one time
Electronic oven controls
One-touch electronic pads are easy-to-use and allow for simple oven operation
TrueTemp oven system (lower oven)
Provides even heat distribution and maximum oven control
1.6 cu. ft. capacity (upper oven only)
Provides a large interior to accommodate a variety of cookware, dinnerware and food containers
Turntable (upper oven)
Steadily rotates your food and ensures even cooking with no cold spots
Sensor cooking microwave (upper oven)
Provide a built-in sensor in the upper microwave that automatically calculates and adjusts cooking times and power levels for favorite foods
Self-clean oven
Cleans the oven cavity without the need for scrubbing
Certifications
California Prop 65
Specifications
POWER / RATINGS
| Bake Wattage | 3410W |
| KW Rating at 240V | 6.6 |
| Amp Rating at 208V | 30 |
| Broiler Wattage | 3600W |
| Amp Rating at 240V | 30 |
| KW Rating at 208V | 5.3 |
FEATURES
| Oven Cooking Modes | Thermal Bake / Thermal Roast (Lower) |
| Cooking Technology | Microwave Combination |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Snacks |
| Oven Features | Closed Door Broiling |
| Control Features | Auto Defrost |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option (Lower) |
| Configuration | Double Oven |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Interior Oven Light | Yes |
| Oven Control Features | Variable Broil (Lower) |
| Power Levels | 10 |
| Temperature Management System | True Temp System (Lower) |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions (Lower) |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic (Lower) |
| Cooking System | Turntable - Microwave |
| Control Type | SmartSet (Lower) |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Reheat |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean (Lower) |
| Control Features | 99 Min. / 99 Sec. Kitchen Timer |
| Control Type | Electronic Microwave Touch Controls |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Beverage |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Cook |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Reheat |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Auto Cook |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Popcorn |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Potatoes |
| Microwave Watts (IEC-705) | 1,000 W |
| Oven Control Features | Delay Bake Option With Cook & Hold (Lower) |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable (Lower) |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal (Lower) |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override (Lower) |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Oven Light Pad (Lower) |
| Oven Control Features | Start Pad |
| Oven Control Features | Sabbath Mode (Lower) |
| Oven Control Features | Control Lock Capability (Lower) |
| Oven Control Features | Digipad Numeric Entry |
| Oven Control Features | Optional Clock Display |
| Oven Control Features | Temperature Display |
| Oven Features | 6-Pass Broil Element (Lower) |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Turntable Size | 15.5 |
APPEARANCE
| Frameless Oven Door(s) | Color-Matched |
| Oven Door Features | Big Clear View Oven Window (Lower) |
| Color Appearance | Bisque on Bisque |
| Handle | Premium |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 180 lb |
| Oven Interior Dimensions (upper) | 16 1/4 x 9 5/8 x 15 3/4 |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 28-1/2 x 42-3/16 x 23-1/2 |
| Oven Interior Dimensions (lower) | 24 x 17 1/2 x 18 1/4 |
| Approximate Shipping Weight | 200 lb |
| Overall Depth | 23 1/2 in |
| Overall Height | 43 1/2 in |
| Overall Width | 29 3/4 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
CAPACITY
| Capacity (Cu. Ft.) | 1.6 Upper / 4.4 Lower |
Other
| Oven Interior Dimensions (upper) | 16 1/4 x 9 5/8 x 15 3/4 |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 28-1/2 x 42-3/16 x 23-1/2 |
| Oven Interior Dimensions (lower) | 24 x 17 1/2 x 18 1/4 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.75 in. |
| Height | 43.5 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 180 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.75 in. |
| Shipping Height | 48.5 in. |
| Shipping Length | 28.5 in. |
| Shipping Weight | 220 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 220 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 17.6 ft³ |
| Dimensional Weight | 218.79 lbs. |
| Total of Cubes | 17.6 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 218.79 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










