30" Built-In Double Microwave/Thermal Oven - JTP90CMCC
30" Built-In Double Microwave/Thermal Oven
Model: JTP90CMCC






30" Built-In Double Microwave/Thermal Oven
Model: JTP90CMCC
Key Features
Self-clean oven
Extra-large oven capacity
Electronic oven controls
TrueTemp oven system
1.6 cu. ft. capacity (upper oven only)
Sensor cooking controls (upper oven)
Six-pass bake element / dual element bake (lower oven)
Hidden bake oven interior
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Self-clean oven
Self-clean allows you to spare yourself from the trouble and effort it takes to scrub the oven interior
Extra-large oven capacity
Enough room to cook an entire meal at once
Electronic oven controls
Electronic pads on the control panel are easy to operate with just a touch
TrueTemp oven system
Even heat distribution and maximum oven control
1.6 cu. ft. capacity (upper oven only)
Provides a large interior to accommodate a variety of cookware, dinnerware and food containers
Sensor cooking controls (upper oven)
Automatically adjusts time and power for delicious cooking results
Six-pass bake element / dual element bake (lower oven)
Alternates the upper broiling element and the lower baking element for even heating and optimal results
Hidden bake oven interior
Conceals the lower oven bake element to eliminate hard-to-reach areas that collect food and spills for easy cleaning
Turntable (upper oven)
Rotates food throughout the cooking cycle for even cooking results
Certifications
California Prop 65
Specifications
Other
| Oven Interior Dimensions (upper) | 16 1/4 x 9 5/8 x 15 3/4 |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 28-1/2 x 42-3/16 x 23-1/2 |
| Oven Interior Dimensions (lower) | 24 x 17 1/2 x 18 1/4 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.75 in. |
| Height | 43.5 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 185 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.75 in. |
| Shipping Height | 48.5 in. |
| Shipping Length | 28.5 in. |
| Shipping Weight | 225 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 225 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 17.6 ft³ |
| Dimensional Weight | 218.79 lbs. |
| Total of Cubes | 17.6 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 218.79 lbs. |
POWER / RATINGS
| Bake Wattage | 2100W |
| KW Rating at 240V | 6.4 |
| Amp Rating at 208V | 30 |
| Broiler Wattage | 3400W |
| Amp Rating at 240V | 30 |
| KW Rating at 208V | 5.6 |
FEATURES
| Oven Cooking Modes | Thermal Bake / Thermal Roast (Lower) |
| Oven Interior | Hidden Bake |
| Cooking Technology | Microwave Combination |
| Control Features | Auto Defrost |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option (Lower) |
| Configuration | Double Oven |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 7 |
| Interior Oven Light | 2 (Lower) |
| Power Levels | 10 |
| Temperature Management System | True Temp System (Lower) |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions (Lower) |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic (Lower) |
| Cooking System | Turntable - Microwave |
| Control Type | SmartSet (Lower) |
| Style | Built-In |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean (Lower) |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Cook |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Popcorn |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override (Lower) |
| Oven Features | 8-Pass Bake Element |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Snacks |
| Oven Features | Closed Door Broiling |
| Oven Control Features | Variable Broil (Lower) |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Reheat |
| Control Features | 99 Min. / 99 Sec. Kitchen Timer |
| Control Type | Electronic Microwave Touch Controls |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Beverage |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Reheat |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Auto Cook |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Potatoes |
| Microwave Watts (IEC-705) | 1,000 W |
| Oven Control Features | Delay Bake Option With Cook & Hold (Lower) |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable (Lower) |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal (Lower) |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Oven Light Pad (Lower) |
| Oven Control Features | Start Pad |
| Oven Control Features | Sabbath Mode (Lower) |
| Oven Control Features | Control Lock Capability (Lower) |
| Oven Control Features | Digipad Numeric Entry |
| Oven Control Features | Optional Clock Display |
| Oven Control Features | Temperature Display |
| Oven Features | 6-Pass Broil Element |
| Oven Rack Features | 2 Heavy-Duty Oven Racks |
| Turntable Size | 15.5 |
APPEARANCE
| Frameless Oven Door(s) | Color-Matched |
| Oven Door Features | Big Clear View Oven Window (Lower) |
| Color Appearance | Bisque on Bisque |
| Installation | Flush Appearance |
| Handle | Color-Matched Gloss |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 185 lb |
| Oven Interior Dimensions (upper) | 16 1/4 x 9 5/8 x 15 3/4 |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 28-1/2 x 42-3/16 x 23-1/2 |
| Oven Interior Dimensions (lower) | 24 x 17 1/2 x 18 1/4 |
| Approximate Shipping Weight | 205 lb |
| Overall Depth | 23 1/2 in |
| Overall Height | 43 1/2 in |
| Overall Width | 29 3/4 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
CAPACITY
| Capacity (Cu. Ft.) | 1.6 Upper / 4.4 Lower |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










